Jak działa machina pisowskiej propagandy. (Polityka)

4 września 2017

Wydaje się, że propaganda Prawa i Sprawiedliwości jest tak prostacka, fałszywa i nachalna, że nie jest w stanie przekonać nikogo. Wśród uczniów warszawskich szkół krąży nowa obelga: „głupi jak pasek w TVP”. A jednak, mimo wszystko notowania partii są wysokie. Dlaczego?

 

Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że propaganda nie musi być odziana w prawdopodobne treści. Relacja haseł do rzeczywistości praktycznie nie a żadnego znaczenia. Przykłady można mnożyć. Pierwszy z brzegu: „na demonstracje wychodzili ubecy/komuniści”. Gdy zmienił się skład społeczny demonstrantów trudno było ten mit utrzymać, bo większość z nich nie mogła, choćby z racji wieku, być rzeczonymi ubekami. W obowiązującej propagandzie rozszerzono pojęcie „ubeka” na kolejne pokolenia czyniąc z bycia „ubekiem” cechę dziedziczną. Fakt, że komunistyczny prokurator jest szefem komisji sprawiedliwości kompletnie wyznawcom nie przeszkadza. Pytanie brzmi, jak to jest możliwe? Jak możliwe jest skuteczne rozpowszechnianie mitów tak oderwanych od rzeczywistości? Jak możliwe jest, że ludzie przyjmują przekaz tak wewnętrznie sprzeczny. Otóż jednak możliwe.
Spójność przekonań.

 

Celem propagandy tego rodzaju jest utrzymanie spójności przekonań. Mówimy do przekonanych. To pieśń wyznawców, którym trzeba jakoś załatać poznawczą dziurę. Oto bowiem rzekoma „władza ludu” konfrontuje się z masowymi demonstracjami, w których bierze udział ponad 200 tys. osób w ponad 240 miastach i miasteczkach. Trzeba ten fenomen jakoś własnym wyborcom wytłumaczyć. Pytanie jak? „Demonstrują elity w obronie własnych przywilejów”. To niezły argument, ale dość ograniczony. Skuteczny, gdy mówi się o w miarę jednorodnych demonstracjach organizowanych przez KOD i ograniczonych do Warszawy. Można było przekonywać widzów TVP, iż to „kwik elity oderwanej od koryta”. Wytłumaczenie o tyle dobre, że nie tylko daje język własnym wyborcom do opisu zjawiska, ale także pozwala je kompletnie zbagatelizować i wyszydzić. Gdy demonstrantów jest więcej, gdy na ulice setek miast wychodzą zwykli ludzie, co raz trudniej utrzymać adekwatność poprzedniego obrazu. Wtedy zmienia się propagandowa narracja. Ubecy i dzieci ubeków nadają się na wroga jeszcze lepiej. Budzą większą niechęć niż elity i są zdecydowanie trudniej definiowalne. Być elitą to jednak bądź co bądź zaszczyt, ubek jest jednoznacznie pejoratywny.

Dlaczego ludzie są skłonni uwierzyć we wszystko? Pasek z TVP Info: „Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa”.

 

Magia uogólnienia.

 

Najczęściej używanym chwytem propagandowym ekipy wychowanej przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest prosta generalizacja. Siłą propagandy jest używanie wielkich kwantyfikatorów. Wystarczy pokazać jednego byłego majora UB, by zbudować historię o tym, że wszyscy uczestnicy protestu są ubekami walczącymi o własne przywileje emerytalne. Wystarczy, by jeden sędzia otrzymał zarzut drobnej kradzieży sklepowej, co pozwala zrobić wrażenie, że generalnie sędziowie kradną i są na wskroś zdemoralizowaną kastą. I tak dalej. Pole do popisu jest praktycznie nieskończone.

 

Język emocji

 

Język tym dla propagandy jak mąka dla chleba. Dlatego dobór słów ma kolosalne znaczenie. Grudniowe protesty opozycji zostały nazwane puczem, gdyż słowo to posiada jednoznaczny i silny negatywny ładunek emocjonalny. Według tej samej reguły w Rosji organizacje pozarządowe otrzymujące środki z zagranicy, mają obowiązek przedstawiania się jako agenci. Najlepszy przykład z polskiego podwórka, to słynny „donos na Polskę”. Ciekawa i nieprawdopodobnie skuteczna konstrukcja, bazująca na poczuciu solidarności narodowej i patriotyzmu. Skuteczny, bo zawstydza nawet opozycję. Opiera się na następujących logicznych przesłankach, fałszywych nota bene w całości. Po pierwsze „donos”. Nie „donos”, bo instytucje europejskie umocowane odpowiednimi traktatami, po to zostały powołane, by rozpatrywać kwestie przestrzegania europejskiego prawa we wszystkich członkach wspólnoty. Komisja Europejska czy Parlament Europejski nie jest zewnętrznym wobec Polski, obcym ciałem, do którego można „donosić” na kogokolwiek. Słowo „donos” zakłada, że donosi się gdzieś na zewnątrz, donosi się obcemu. Polska jest równoprawnym członkiem instytucji europejskich i są one w równym stopniu polskie co hiszpańskie, holenderskie czy włoskie. Po trzecie ów „donos” propaganda przypisuje fałszywie opozycji. Autorem prośby o interwencje Komisji Weneckiej był aktualny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Opozycja nie miała z tym nic wspólnego. Po czwarte „na Polskę”. To sformułowanie implicite utożsamia rząd Beaty Szydło z Polską rozumianą jako wspólnotę narodową. Delikatnie mówiąc dość odważne założenie w stylu dawno minionym: „Partia to Naród”, pamiętacie Państwo?

 

Wzbudzanie odrazy.

Dlaczego takie zbitki pojęciowe działają skoro jedno zdanie zawiera cztery kłamstwa? Dlatego, że nie odwołują się do racjonalnej sfery naszego myślenia, lecz do warstwy zdecydowanie głębszej, pierwotnej, wręcz odruchowej – do uczuć. Dobrze sformułowany przekaz musi budzić emocje. Bardzo dobrze sformułowany przekaz to taki, w którym emocje są tak silne, że kompletnie niwelują intelektualną refleksję. Mit o „donosie na Polskę” jest takim właśnie przekazem. Gniew i odraza wyłączają refleksję nad znaczeniem słów, z których jest skonstruowany. Przeciętny adresat takiej wiadomości nie jest w stanie ocenić jej prawdziwości, bo treść porusza go tak silnie, że on „czuje” gniew na opozycję nie zdając sobie sprawy z zawartej w niej manipulacji.

 

Obrazkiem po oczach.

 

Obraz jest bardziej skutecznym środkiem propagandy niż słowo. Obrazy budzą po prostu więcej emocji i są z „definicji prawdziwe” bo „oczy nie kłamią”. Prawda?. Prawicowa propaganda uwielbia fotomontaże. A to Tusk szepcze z Timmermansem, podpis: donos na Polskę. A to Angela Merkel w stroju niemieckiego żołnierza pochyla się nad mapą Polski itp. To prosty zabieg. Nic nie trzeba tłumaczyć. Obraz działa podprogowo i bezrefleksyjnie. Budzi emocje i jeszcze lepiej przemyca kłamstwo. Jak mam nie wierzyć skoro widzę na własne oczy, jak nagie dziewczyny taplają się w błocie na przystanku Woodstock?. Obraz budzi oburzenie i odrazę. Nie ma co tłumaczyć, wszystko jasne.

 

Odwracanie przyczyn i skutków.

 

Do świadomości opinii publicznej zazwyczaj dociera koincydencja faktów. Wiemy, że Tusk powiązany jest z Unią Europejską, i że ostatnio relacje pomiędzy Unią a rządem w Warszawie są fatalne. Sprawny propagandysta nie będzie zaprzeczał faktom. Wręcz odwrotnie, rozdmucha je jak balon. Odwróci jedynie kierunek łączącej je relacji. I tak w prawicowych mediach ukazuje się narracja, według której to Tusk psuje relacje rządu z Unią. Tusk owszem, ostrzegał przed skutkami działań rządu Beaty Szydło dla miejsca Polski w zjednoczonej Europie. Cóż prostszego niż zamienić przyczynę ze skutkiem. I mamy: „Tusk odbierze Polakom pracę w Unii. Ulimatum?” „Tusk musi wcisnąć do Polski uchodźców. Inaczej Berlin pokaże dokumenty.” „Tusk jako rzecznik Niemiec grozi Polsce wyrzuceniem z UE, jeśli ta zażąda odszkodowań za II W. S.” I tak dalej. W większości przypadków treść artykułu pod powyższymi tytułami nie potwierdza tezy zawartej w tytule. Nie ma to znaczenia, bo wiadomo, że większość czytelników wyrobi sobie zdanie właśnie ograniczając się do nagłówka. W ten sposób można ludziom sprzedać każde kłamstwo. Skutecznie.

 

Autorytet.

 

Nowoczesna propaganda oparta jest o cytaty. Fake news tworzy się od wpisów na fejsbooku, który cytowany jest przez portal na przykład Głos Gminny.pl lub newsbook.pl lub teFakty itp. takich portali są tysiące. Cytat z portalu jest już newsem i można go cytować dalej, na przykład na rzeczonym pasku w TVP. Najcenniejsze fake newsy preparuje się na podstawie „doniesień” prasy zagranicznej. Na przykład zdjęcia nagiej dziewczyny taplającej się jakoby w błocie na Przystanku Woodstok cytowane są za The Sun. Oprócz wiarygodności – prasa światowa – zabieg ten ma jeszcze jeden cel: wzbudzenie w czytelniku poczucia wstydu. Tak nas widzą na świecie. Polak to nagi brzuchaty mężczyzna z gołą kobietą w błocie. Skojarzenia ze świniami są oczywiste. Celem wywołanie oburzenia nagą kobietą, wstydu, publikacja ma miejsce za granicą, oraz głębokiej emocjonalnej awersji do opozycji i wszelkiego sposobu wyrażania niezgody z władzą. Wdzięczny tytuł nad zdjęciem bowiem brzmi: „Taplają się w błocie przeciwko rządowi”. Powoływanie się na zagraniczne media jest bardzo popularną metodą dodawania wiarygodności zamieszczanym materiałom.

 

Koncentracja.

 

Koncentracja to nic innego niż mnożenie w nieskończoność tego samego newsa. Robi się to po to by adresatów przekonać o powszechności tak podawanej „prawdy”. Ten sam obrazek widać po prostu wszędzie. W ten sposób daje się spreparowanej informacji tak zwany „społeczny dowód słuszności”. Chodzi o to by „wszyscy” pisali to samo. Propaganda zazwyczaj ma charakter skoncentrowanej fali. I tak jakiś news staje się tematem dnia i celem specjalistów od kształtowania opinii publicznej jest zrobienie wrażenia że „prawda”, którą lansują, jest wszechobecna a zatem jej wiarygodność nie podlega wątpliwości. Ostatni przykład to Przystanek Woodstok. W ciągu paru dni portale internetowe, prasa i stacje telewizyjne zostały zalane doniesieniami o skandalicznych wydarzeniach jakie miałby jakoby mieć miejsce podczas festiwalu. Co ciekawe część z tych newsów była prawdziwa, część podawana także przez niezależne media. W przypadku takich propagandowych kampanii nie ma znaczenia czy tak zwane mainstreamowe media potwierdzają czy przeczą propagandowym faktom, najważniejsze by podjęły temat. Bo celem nie jest przekonanie ludzi do konkretnych wydarzeń lecz zrobienie wrażenia. W tym przypadku wrażenia zawstydzającej katastrofy jaką jakoby był festiwal. I tak tytuły krzyczały: „Czy Owsiak zamienia uczestniczki przystanku Woodstock w muzułmanki?” „Pobity uczestnik Przystanku Woodstock w stanie krytycznym.” „Politycy PO na Woodstocku. Fala krytyki.” „Bardziej upolitycznić się nie da! Owsiak z Festiwalu Woodstok zrobił imprezę Platformy.” „Woodstok 2017 nauka wiązania hidzabu i warsztaty kultury arabskiej.” „Narkotyki, brutalne pobicie a nawet gwałt. A to pierwszy dzień przystanku Woodstok.” i tak dalej i tak dalej. Odpowiednio dobrane tytuły podane w zmasowanej formie robią wrażenie nawet na nieprzekonanym. Cholera, skoro wszyscy o tym piszą, coś w tym musi być. I o to właśnie chodzi.

 

Pytania

 

Nagłówki w formie pytań są ulubionym prostym i skutecznym narzędziem propagandy. Pytanie typu dlaczego bije pan żonę? To klasyk tak uprawianej propagandy. Pytanie to ma ukryte na pierwszy rzut oka założenie jednoznacznie imputujące pytanemu, iż bije on żonę. Pytanie ma zatem ogromny ładunek emocjonalny i zmusza obiekt propagandowego ataku do obrony. To efekt, na który liczy propagandysta. Im bardziej tłumaczy się obiekt ataku, że nie bije żony tym bardziej utwierdza widzów spektaklu, że coś w tym musi być. Przecież tylko winni się tłumaczą, prawda? Takie pytanie oparte na fałszywym założeniu ma jeszcze jedną bezcenną cechę, nie można mu zarzucić kłamstwa. Innymi słowy siła rażenia większa niż przy zarzucie wprost i gwarantowane bezpieczeństwo. Idealne narzędzie.
Fantazje

 

Chwyt polega na tym, żeby wymyśleć pojęciowego golema. Propagandowy twór nieistniejący w rzeczywistości, ale skonstruowany z pewnych istniejących fragmentów, w lepiej lub gorzej funkcjonującą całość, którą można wytłumaczyć niezrozumiałe zjawiska, lub straszyć własnych wyznawców. Takim konstruktem zazwyczaj bywa obcy i w Polsce mieliśmy już z nim do czynienia w postaci przenoszących zarazki i choroby, dominujących kulturowo, agresywnych i bezwzględnych „muzułmanów”. Niestety mity trwają stosunkowo krótko. W dobie mediów społecznościowych rozprzestrzeniają się błyskawicznie ale równie szybko się nudzą. Przed muzułmanami rolę straszydła pełnił skutecznie potworny gender. Teraz przez firmament prawicowych mediów przeleciał świecący jasnym światłem meteoryt propagandy w postaci mitycznego Astroturfera. Astroturfer to przerażający i wszechmocny niewidoczny potwór, który za pomocą elektronicznej dezinformacji i manipulacji dokonywanych na ich nieświadomych mózgach, wyprowadza ludzi na ulicę przeciwko rządowi. Astroturfer żył stosunkowo krótko. Nie przyjął się biedaczek. Był chyba zbyt odrealniony i trochę za bardzo niezrozumiały. Nawet jak na potrzeby prawicowych wyborców.

 

Jawne kłamstwa.

 

Jawne kłamstwa są stosunkowo rzadko i z niechęcią używane w propagandzie. Łatwo bowiem, można ujawnić ich naturę i podważyć wiarygodność źródła. Z czasem, gdy propaganda narasta, emocje szczytują, coraz częściej kłamstwo wypiera inne formy manipulacji. Choć prostackie, jest poręczne. Można je używać bezrefleksyjnie. Natychmiast.Mistrzem kłamstw mówionych wprost bez żenady, jest pani premier Beata Szydło. Dwa najsłynniejsze to „Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy” wypowiedziane na forum PE oraz ostatnio gdy wbrew oczywistym faktom twierdziła publicznie, iż UNESCO NIE wezwało Polski do wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

 

Jak w to można uwierzyć?

 

Powrócę zatem do podstawowego pytania. Jak to się dzieje, że jawne kłamstwa lub oderwane od rzeczywistości manipulacje są skuteczne? Głównym celem propagandy nie jest przekonanie nieprzekonanych lecz utrwalenie lojalności własnego elektoratu.

Fundamentalną cechą myślenia autorytarnego jest spójność. Pozorny monolit poglądów wyjaśnia całość otaczających zjawisk. Polityczna sekta musi mieć jednoznaczną odpowiedź na każde pytanie. Wyłącznie w ten sposób może bowiem potrzebę spójności swych członków obsłużyć. W manichejskim obrazie świata „my” reprezentujemy samo dobro i szczere intencje, „oni” są źli z definicji. Od reguły powyższej nie ma wyjątków. Dlatego Piotrowicz jest dobry a Wałęsa to ubek. Spójność zapewniana jest przez język, którym propaganda opisuje otaczający świat. Ten język nie musi być prawdziwy ale musi być jednoznaczny i szczelny. Argumenty niezależnie od ich wiarygodności, czy jakości, trafiają na podatny grunt utrwalonych przekonań. Odbiorcy chcą być utwierdzeni w prawdziwości obrazu swego świata. Dlatego, są ślepi na błędy i głusi na zgrzyty podawanych prawd. Dzięki coraz bardziej rozczłonkowanym mediom także, społecznościowym, żyjemy wszyscy w jednorodnych społecznych bańkach Sami decydujemy jakie informacje do nas trafiają. Rozmawiamy wyłącznie z ludźmi myślącymi jak ja. Nowoczesne technologie bardzo sprzyjają propagandzie. Każdy może dostać swoją „prawdę” skonstruowaną specjalnie na miarę osobistych oczekiwań, odpowiadającą na prywatne przekonania i szytą z emocji pod wymiar unikalnej osobowości tak, by była jak najbardziej dla danej osoby perswazyjna.

 

Siła propagandy jest paradoksalnie także największą jej słabością. Potrzeba spójności jest tak duża, że gdy pojawia się wyraźna sprzeczność w mało elastycznej formule czarno białego obrazu, całość pęka. Proces utraty wiary można porównać do wychodzenia z sekty. Kompletny jest dopiero wtedy gdy osobę stać na refleksję: „ Jak ja mogłem w to wszystko uwierzyć?.”

Komentarze

Haloosia

4 września 2017

Kiedy słucham herezji proponowanych przez Niemiłościwie Nam Panujących, przypomina mi się rozmowa z pewną szatniarką w latach 80-tych. Był przełom 1984/85. Otóż owa szatniarka szczerze zupełnie powiedziała:
– Mój to mi mówi, że ciemna masa jestem. Ale jak to jest? Przedwczoraj mówili w telewizorze, że ten Piotrowski zabił księdza Popiełuszkę, a wczoraj, że niewinny.
– Pani Stasiu, wcześniej mówił prokurator, a wczoraj mówił adwokat.
– Ja już nie wiem. To winien, czy nie winien? Nie mogą raz powiedzieć porządnie?
—-
Ot, takie są podstawy demokracji. Kurski to wie.

Elzbieta Waśniewska

4 września 2017

DZIĘKUJĘ ZA UDOSTĘPNEINE. MATERIAŁ CIEKAWY – ZAPISAŁAM GO NA DYSKU. POZDRAWIAM EW

Ambroży Kleks

4 września 2017

Swietne. Pozwoliłem sobie udostępnic na FB

wandeczka9

5 września 2017

Bardzo dobry tekst. Ciekawe, jak długo zwolennicy tej sekty, będą dochodzić do kompletnego procesu utraty wiary ?:)

Ludwik

5 września 2017

Niestety „wyjście z sekty” wymaga refleksji,zastanowienia,odrobiny inteligencji.Większość oglądaczy „łyka” tą propagandę bez zastanowienia i refleksji.Oni nie mają z tym problemu.Dla nich najważniejsze jest czy „pińcet” wpłynęło na konto,gdzie by tu jeszcze coś wyciągnąć od Państwa,jak uniknąć zapłacenia podatku i co by tu jeszcze im się „należało”.Bo to są ludzie którym się „należy”.Nie płacą podatków,bo nie będą płacić na tych „złodziei”O siódmej rano kupują piwo i dwie bułki,jadą gdzieś popracować na czarno.A jak im się znudzi to z dnia na dzień rzucają pracę,bo „za darmo robił nie będzie”. Do takich ludzi Kurski śle swe przesłanie i oni to,jak już pisałem,”łykają” bez refleksji…I jedno jest pewne.Czy będzie rządził PIS czy PO oni NIC dla Państwa ani społeczeństwa nie zrobią.No,pójdą teraz zagłosować na PIS,bo PO im picet zabierze…

DJ

5 września 2017

coś w tym jest

jozue

8 września 2017

Masz człowieku osobisty uraz do JK oraz PIS a urazy w psychopatycznej osobowości urastają natychmiast do obsesji. Jesteś strigoi – połączenie człowieka i demona, czyli opętanie. Trafisz do lake of fire.

Kamil

11 września 2017

Problem jest inny. To środowiska Polityki i GW funkcjonują obecnie jak sekta. I dziwie się, że część osób inteligentnych, które tworzą te środowiska, tego nie dostrzegają.

lustra łodź gornagal

4 listopada 2017

Cieszę się, że zobaczylem tą strone. Muszę podziękować zbytnio tе
chwile za to cudowne czytanie! Zdecydowanie podobal mі ѕie kazdy miniaturowy element і mam
książkę oznaczone, aby spojrzec dzięki nowe informacje ѡ stronie sieci Web.

Moge ѡeԁług prostu powiedzieć, jak złagodnieć, aby znaleźć kogoś, kto faktycznie ѡie, na
temat czym mówią ѡ sieci. Właściwie wiesz, jak przyczynić się proЬlem
do światła jak i również dokonać gߋ ważnym.
Mnóstwo osób musi to przyjrzeć jak і również zrozumieć tę historię.
Ꭲо zaskakująϲe, że nie jesteś bardziej popularny, ponieważ spośróԀ pewnośϲią masz
prezent.
Doskonałɑ pisownia. Bez wątpienia uwielbiam tę stronę.
Trzymać ѕię owego!

Afroditaanari

13 stycznia 2018

ООО «Стройлаб» Девелопер/Застройщик ООО «Березовец-Пирогово» Девелопер/Застройщик СГ «АЛЬЯНС» Девелопер/Застройщик [url=http://xn—-7sbapuca4antzdr4f1a.xn--p1ai]афродита ран[/url] жк афродита застройщик жк афродита мытищи застройщик. До ближайших социальных объектов в Мытищах придется ехать на транспорте

Jere11

26 stycznia 2018

We take it that only a skilful correspondent can cunning academic fulfilled that’s nothing abbreviated of best http://ouanessayounsi.com/best-college-essays/tagging-game-titles/ and brings the best results. Essay on science mankind friend or enemy. Every online attempt novelist in our network has a strong track-record of providing check in and writing aid to students. Ts eliot essay metaphysical poets

Noah83

3 lutego 2018

We imagine that barely a professional writer can genius visionary ease that’s nothing abbreviated of best [url=http://manexperts.me/2017/11/05/structuring-a-basic-argument-essay-for-a-college/]http://manexperts.me/2017/11/05/structuring-a-basic-argument-essay-for-a-college/[/url] and brings the most skilfully results. Future plans and goals essay. Every online composition novelist in our network has a foul track-record of providing check in and expos‚ assistance to students. Interview a small business owner essay

Audike

3 lutego 2018

К примеру в Дагестане, цена на каркасы в многоквартирных домах стоят от 16000 рублей, тогда как В Нижнем Новгороде от 45000 рублей. [url=https://xn--80aieocueqr8g.xn--p1ai]квартиры в мытищах до 3 млн[/url] два взрослых собственника, более 3х. [url=https://xn--80aieocueqr8g.xn--p1ai]жк отрадный отзывы[/url]

Noah45

5 lutego 2018

We imagine that only a skilful novelist can craft academic fulfilled that’s nothing succinct of perfect [url=http://geometryrank.me/2017/12/22/how-to-pitch-for-freelance-copywriting-work-in-an/]http://geometryrank.me/2017/12/22/how-to-pitch-for-freelance-copywriting-work-in-an/[/url] and brings the paramount results. Essay in marathi language on environment. Every online attempt novelist in our network has a concentrated track-record of providing research and penmanship benefit to students. Leslie marmon silko ceremony essay

Trenton21

7 lutego 2018

We suppose that alone a expert correspondent can genius academic size that’s nothing abbreviated of perfect [url=http://collegeagent.me/2017/11/17/carwash-automated-business-model-case-study/]http://collegeagent.me/2017/11/17/carwash-automated-business-model-case-study/[/url] and brings the most skilfully results. Essay on taj mahal in sanskrit language phoenix. Every online effort novelist in our network has a antagonistically track-record of providing check in and expos‚ assistance to students. Chemistry in daily life essay in english

Sandy22

9 lutego 2018

We imagine that alone a skilful paragrapher can cunning visionary ease that’s nothing succinct of fulfilled [url=http://essayawesome.me/category/graduate-school-admission-essay/]graduate school admission essay[/url] and brings the largest results. Case study the challenger and columbia shuttle disaster. Every online essay journo in our network has a concentrated track-record of providing check in and penmanship aid to students. Planning a literature review essay

Nolan54

10 lutego 2018

We suppose that alone a able paragrapher can ship speculative ease that’s nothing stubby of perfect [url=http://essayawesome.me/2017/11/11/part-writing-inverted-chords-the-supertonic-in/]http://essayawesome.me/2017/11/11/part-writing-inverted-chords-the-supertonic-in/[/url] and brings the best results. Caught in traffic jam essay. Every online composition novelist in our network has a antagonistically track-record of providing fact-finding and penmanship aid to students. Spartacus and the slave wars essay

Terrance34

12 lutego 2018

We imagine that alone a expert novelist can cunning academic content that’s nothing abbreviated of fulfilled [url=http://essayawesome.me/2017/10/24/case-study-eating-disorders-and-nutritional-needs/]http://essayawesome.me/2017/10/24/case-study-eating-disorders-and-nutritional-needs/[/url] and brings the best results. Teaching chess and life essay. Every online effort journo in our network has a concentrated track-record of providing fact-finding and writing support to students. Theory and methods critical essays in human geography

Cary28

13 lutego 2018

We believe that alone a skilful writer can ship speculative fulfilled that’s nothing stubby of perfect [url=http://geometrymix.me/2017/10/04/songwriters-lament/]http://geometrymix.me/2017/10/04/songwriters-lament/[/url] and brings the best results. Soal essay biologi tentang sel. Every online attempt writer in our network has a foul track-record of providing fact-finding and writing aid to students. Lost and found narrative essay

Johnie42

15 lutego 2018

We imagine that alone a professional correspondent can ship speculative size that’s nothing succinct of perfect [url=http://physicselegant.me/2017/12/21/11-steps-to-writing-a-great-persuasive-essay/]http://physicselegant.me/2017/12/21/11-steps-to-writing-a-great-persuasive-essay/[/url] and brings the largest results. Critical essays pride and prejudice. Every online essay writer in our network has a strong track-record of providing research and penmanship support to students. Tyra friday night lights essay

Jere66

20 lutego 2018

We take it that alone a expert paragrapher can ship academic fulfilled that’s nothing stubby of perfect [url=http://solidgraduate.me/2017/09/27/case-study-everyday-steps-to-sustainability/]http://solidgraduate.me/2017/09/27/case-study-everyday-steps-to-sustainability/[/url] and brings the most skilfully results. Contribution essay in neoinstitutionalist social theory value. Every online essay journo in our network has a strong track-record of providing into and expos‚ support to students. Ernest hemingway essay pamplona in july

CarlosUrbal

3 marca 2018

Поэтому при выборе станка важнейшую роль играет не цена, а качество получаемых изделий, их соответствие необходимым размерам. [url=https://youmet.ru/shop/stanki/listogiby/listogiby_ruchnye/stanok_listogibochnyy_ruchnoy_tapco_pro_19_2_6_metra/]листогибочный станок tapco[/url] При этом должно быть обеспечено разрежение в малых кабинах порядка 15—20 мм водяного столба и в больших камерах порядка 2—3 мм водяного столба.

Francesco96

5 marca 2018

We imagine that alone a expert paragrapher can craft academic fulfilled that’s nothing stubby of perfect [url=http://hqessay.com/auto-essay-writer/outlining-a-good-composition/]http://hqessay.com/auto-essay-writer/outlining-a-good-composition/[/url] and brings the best results. Rosalind franklin life in discovery essay. Every online attempt writer in our network has a strong track-record of providing fact-finding and penmanship benefit to students. An exciting day in my life essay

Jospeh88

5 marca 2018

We take it that barely a skilful correspondent can craft erudite size that’s nothing short of perfect [url=http://perfectessaywriter.com/category/online-essay-writer/]online essay writer[/url] and brings the paramount results. The breakfast club quotes essay. Every online effort wordsmith in our network has a antagonistically track-record of providing into and penmanship benefit to students. The periodical essay manners society gender summary

Michaeltaict

6 marca 2018

Шампанское ассоциируется у людей с праздником. Среди разных его сортов особое место занимает брют. Этот напиток родом из Шампани (провинция во Франции) имеет легкий вкус и свежий аромат. Читайте об этом подробнее на сайте [url=http://ladystory.ru]ladystory.ru[/url]

Davidbok

6 marca 2018

Жизнь современной женщины соткана из тысячи мелочей. Муж, дети, дом, работа – все это уже давно мы научились нести на наших хрупких плечах с высоко поднятой головой. А так хочется иногда расслабиться и быть просто женщиной, нежной и беззащитной. Но жизнь диктует свои правила. И в первую очередь современная женщина должна быть Хозяйкой. Настоящей Хозяйкой во всем. Подробнее читайте на сайте [url=http://xozyaika.com]xozyaika.com[/url]

SergioLic

6 marca 2018

Наверняка каждый согласится, что с самых малых лет нужно приучать детей к носке исключительно качественной, полезной для ног обуви, в которой они будут себя чувствовать комфортно всегда и везде, подробнее об этом читайте на сайте [url=http://nalatty.com]nalatty.com[/url]

SantosBrups

7 marca 2018

Друзья, если вы решили научиться правильно выбирать меховые товары и кожу, то приучитесь к мысли, что основным судьей в таком деле будет ваш нос. Запахи – это основной, безошибочный метод проверки качества, подробнее читайте на сайте [url=http://womanmaniya.ru]womanmaniya.ru[/url]

Herberttub

12 marca 2018

Последние новости андроид здесь [url=http://hi-android.net/]hi-android.net[/url]

Jospeh45

15 marca 2018

They can honourable look in support of several specialised examples online. There is a oceans of different advantageous info on the web [url=http://rushessay-s.com/problems-of-global-warming-essay/college-students-can-determine-the-actual-actions-with-regard-to-composing-an-individual-narrativesmall-second-tale/]college students can determine the actual actions with regard to composing an individual narrativesmall second tale[/url] these days really. I can also recommend you to judge not at home. It is a diminish predilection indeed.

Emory99

15 marca 2018

You must just look in support of some specialised examples online. There is a enormous numbers of divergent productive info on the net [url=http://sameday-essay.com/pdf-essay-writing/best-kitty-exactly-how-hi-kitty-overcome-the-planet/]best kitty exactly how hi kitty overcome the planet[/url] these days really. I can also advocate you to undertaking not at home. It is a diminish predilection indeed.

VaughnOvaks

15 marca 2018

Готовые гарнитуры для детской комнаты представляют собой универсальный уголок, в котором есть буквально все необходимое для полноценного развития ребенка, подробнее об этом читайте на сайте [url=http://teletap.org]teletap.org[/url]

Rodney97

15 marca 2018

You can honourable look representing several specialised guides online. There is a lot of extraordinary productive info on the net [url=http://ouanessayounsi.com/online-essay-writer/meghan-peterson/]meghan peterson[/url] nowadays really. I can also advocate you to undertaking not at home. It is a cold-hearted predilection indeed.

Faustino68

15 marca 2018

We can merely look for several specialised guides online. There is a lot of extraordinary useful info on the network [url=http://essaysondeadline.com/online-essay-writer/is-actually-the-objective-of-a-good-argumentative-composition-to-become-correct/]is actually the objective of a good argumentative composition to become correct[/url] today really. I can also second you to undertaking out LINK. It is a diminish attitude indeed.

Hilariobex

16 marca 2018

Ревность является отрицательным и разрушительным чувством для любовных отношений. Конечно, в малых дозах она даже полезна, но здесь речь идет о том, что человек психически нездоров. Читайте об этом подробнее на сайте [url=http://ladysarafan.ru]ladysarafan.ru[/url]

Lewis83

16 marca 2018

We must honourable look for several specialised guides online. There is a lot of divergent productive info on the web [url=http://professional-essay-service.com/macbeth-essay-on-power/declaration-composition-good-examples/]declaration composition good examples[/url] nowadays really. I can also second you to undertaking in sight. It is a chilliness emotional attachment indeed.

Lewis42

16 marca 2018

You must just look instead of several specialised examples online. There is a enormous numbers of extraordinary productive info on the cobweb [url=http://dressaytam.com/write-my-papers/mla-structure-investigation-document/]mla structure investigation document[/url] today really. I can also advocate you to try out LINK. It is a cold-hearted predilection indeed.

Rodger68

17 marca 2018

We must just look instead of several specialised examples online. There is a enormous numbers of different advantageous info on the network [url=http://expertspaper.biz/2017/10/16/writing-lab-reports-and-scientific-papers/]writing lab reports and scientific papers[/url] today really. I can also recommend you to try one\’s hand at in sight. It is a cool thing indeed.

Moses26

17 marca 2018

They must honourable look instead of several specialised examples online. There is a countless of extraordinary advantageous info on the network [url=http://whiteessay.com/write-me-an-essay/composing-document-main/]composing document main[/url] today really. I can also recommend you to judge in sight. It is a diminish attitude indeed.

Gracebetle

17 marca 2018

payday loans online
[url=https://smajloans.com/]payday loans online[/url]
payday loans online
payday loans online

WayneBop

18 marca 2018

Считается, что повышенный уровень глюкозы в крови является главной причиной развития диабета 2-го типа. Однако немецкие ученые доказали: резистентность клеток к инсулину может быть вызвана увеличением концентрации в крови метилглиоксаля (MG) – метаболита глюкозы. Подробнее читайте на сайте [url=http://dom-lady.ru]dom-lady.ru[/url]

Eddy14

18 marca 2018

We can nothing but look representing several specialised guides online. There is a oceans of unalike useful info on the network [url=http://academicsmart.biz/2017/11/29/college-of-arts-and-sciences-4/]college of arts and sciences 4[/url] these days really. I can also advocate you to try one\’s hand at wide of the mark. It is a cool attitude indeed.

Jan69

18 marca 2018

You must nothing but look for several specialised guides online. There is a oceans of extraordinary expedient info on the net [url=http://chiefessay.biz/2017/11/09/irreproducibility-is-the-lack-of-an-accepted/]irreproducibility is the lack of an accepted[/url] today really. I can also recommend you to try wide of the mark. It is a chilliness attitude indeed.

Chas98

19 marca 2018

We must just look in support of some specialised guides online. There is a enormous numbers of different productive info on the web [url=http://essaysuper.biz/2017/11/22/science-is-considering-adding-an-expression-of/]science is considering adding an expression of[/url] nowadays really. I can also second you to judge wide of the mark. It is a diminish predilection indeed.

DianaSox

20 marca 2018

payday loans
[url=https://smajloans.com/]loans online[/url]
payday loans no credit check
payday loans online

LauraFesee

20 marca 2018

best online casino
[url=http://casinogameslistonline.com/]cassino[/url]
online casino gambling
online gambling casino

Eugeniawak

23 marca 2018

casino games
[url=http://casinogameslistonline.com/]best online casino[/url]
online casino gambling
online casino gambling

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *