Prawica w poślizgu (Newsweek)

4 kwietnia 2018

Widać, że rządy PiS wchodzą w głęboki kryzys. Prawica nie ma pomysłu na przełamanie pasma niepowodzeń. W mediach społecznościach zwolennicy zamilkli. Gdy zaczną się wstydzić, będzie to zwiastun wyborczej klęski

To powtarzalny schemat – zwycięska partia obejmuje władzę i od razu po wyborach dostaje „premię zwycięzcy”. Notowania rosną. Lud kocha zwycięzców, a wymiar sprawczości i siły w polityce ma podstawowe znaczenie. Wyborcy z nadzieją czekają na realizację wizji politycznej, na spełnienie obietnic – „Dajmy im szansę. Niech pokażą na co ich stać. Tamtych mamy już dość”.

Dominujący

Tym razem tak się nie stało. Notowania Prawa i Sprawiedliwości nie wzrosły zaraz po wyborach. To Ryszard Petru ukradł Kaczyńskiemu show. Nowoczesna skupiła na sobie nadzieję na zmianę i notowania tej partii poszybowały na krótko do 30 proc. PiS nie tracił i nie zyskiwał zwolenników; premia zwycięzcy przeszła mu przed nosem.
W ciągu ostatnich ponad dwóch lat można zauważyć cztery istotne zmiany w notowaniach poparcia partii politycznych.
Pierwsza to wspomniany efekt świeżości związany z Nowoczesną. Druga to udana ofensywa Nowoczesnej pod hasłem „misiewicze”, trzecia – upokarzająca klęska PiS w głosowaniu nad kandydaturą Donalda Tuska 27:1.

Czwarta zmiana miała miejsce, gdy po kompromitującej porażce okupacji sejmowej przez opozycję notowania partii rządzącej wystrzeliły w górę. Opozycja parlamentarna praktycznie przestała istnieć, kompromitując się przy kolejnych głosowaniach w sejmie. Ta część opozycji, która pozostaje poza parlamentem, jest niezorganizowana i rozbita. Skutecznie prowokowana, dryfuje w okolice politycznego ekstremum (przepychanki z policją Obywateli RP, postulaty aborcyjne ruchów feministycznych).
Kaczyński przesunął polską scenę polityczną na prawo. Narzucił jedyny obowiązujący porządek aksjologiczny i swoją mapę politycznych podziałów, zrealizował pakiet socjalny, który stanowił dla ludzi namacalną konsekwencję realizacji polityki opartej na tej mapie. Opozycji odebrał głos w sprawach światopoglądowych, zakneblował w kwestii wartości.

W sytuacji dominacji politycznej i światopoglądowej, naturalny był kolejny ruch PiS – marsz do centrum. Droga po umiarkowaną większość stała otworem. Nie ma wątpliwości, że strategicznym celem prezesa PiS jest zdobycie większości konstytucyjnej. Jedynie w ten sposób można – utrzymując pozory konstytucyjnego ładu – zalegalizować przeprowadzone już łamanie konstytucji. Posiadając konstytucyjną większość można na trwale zmienić system wyborczy, aby cieszyć się władzą przez kolejne dziesięciolecia.

Kaczyński zdecydował się na ryzykowny manewr, by cel ten osiągnąć. Wymieniając Beatę Szydło na Mateusza Morawieckiego naraził się na ryzyko gniewu i rozczarowania swojego żelaznego elektoratu. „Nasza Beatka” perfekcyjnie uosabiała ówczesną politykę prawicy – rewolucję dokonywaną w imieniu zwykłego człowieka, przeciw skorumpowanym, zepsutym i moralnie zgniłym elitom. Morawiecki nie pasował do tego obrazka – stanowił antytezę figury zwykłego człowieka. Ten multimilioner, prezes banku, który jako przedstawiciel obcego kapitału własnymi rękami dokonywał „wtórnej kolonizacji” ojczyzny, był wyjęty z zupełnie innej opowieści. On sam zdawał sobie z tego doskonale sprawę. Rozdarty pomiędzy misją uwiedzenia umiarkowanego wyborcy, a utrzymaniem twardego elektoratu prawicy, najwyraźniej wybrał to drugie.

Skłóceni

Nie jest tajemnicą, że Morawiecki nie jest kandydatem partyjnego aparatu. Nie przeszedł z nim ośmioletniego marszu po władzę. Gdy przegrywa się wybory po raz ósmy, gdy dominacja Donalda Tuska wydaje się absolutna, rodzi to więzi lojalności i zaufania spajające emocjonalnie całe ugrupowanie. Mateusz Morawiecki w tym czasie latał business class pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem, doradzał politycznym wrogom, zarabiając wielomilionowe pensje.
I oto Kaczyński zakochuje się w młodym, dobrze ubranym, światowym bankierze i to on zbiera całą pulę w wyścigu o władzę. Pojawiają się podejrzenia, że także o sukcesję po samym prezesie.

Aparat, ćwiczony latami w bezwzględnym posłuszeństwie, przyjął tę nominację pozornie spokojnie, zaciskając zęby i pięści. Jednak za kulisami władzy rozpoczęła się brutalna wojna o sukcesję po prezesie PiS. Wojna, która może pogrążyć cały obóz.
Ostatnie dni przyniosły twardą wymianę ciosów pomiędzy premierem a Zbigniewem Ziobro. Po upadku Antoniego Macierewicza (afera z wydatkami MON, chaos w ministerstwie, konflikt z prezydentem, kompromitacja komisji smoleńskiej) jedynie ci dwaj liczą się w walce o przywództwo.

Prokuratura Generalna przygotowała druzgoczącą opinię nowelizacji ustawy o IPN. Uznano ją za „dysfunkcjonalną, podważającą autorytet państwa”. Wydaje się, że to klasyczny manewr wyprzedzający. Przez krytykę własnego projektu Ziobro próbuje zrzucić odpowiedzialność za jego katastrofalne skutki na premiera, który nie tylko twardo bronił ustawy, ale z zapałem prowadził skrajną „politykę historyczną”.

Morawiecki nie pozostaje bierny. W trybie nawet jak na PiS niebywałym – bo już nie dziennym, lecz godzinnym – procedowane są zmiany w ustawach sądowniczych, istotnie zmniejszające uprawnienia ministra sprawiedliwości. Ziobro straci wolną rękę w powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Będzie musiał konsultować swe decyzje z kolegiami sądów i KRS. To prezydent w miejsce ministra sprawiedliwości będzie mianował asesorów. Nowela zakłada zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet w wysokości 65 lat, co jest jednoznacznym ustępstwem wobec wymagań Brukseli. Do tego dochodzi największa sensacja – publikacja bojkotowanych dotąd wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
Morawiecki próbuje upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Pokazać elastyczność wobec Komisji Europejskiej, idąc na pewne kosmetyczne co prawda, ale jednak ustępstwa. Zarazem ustępstwa te odbywają się kosztem pozycji politycznej konkurenta.

Zagubieni

Wydaje się, że te gwałtowne ruchy to próba uratowania w ostatniej chwili, rzutem na taśmę, strategicznego manewru pójścia do centrum.Wymiana najbardziej kontrowersyjnych ministrów, pozorne ocieplenie stosunków z Unią, zaprzestanie wojny z ekologami o wycinkę Puszczy Białowieskiej, promocja projektów modernizacyjnych miały zbudować wizerunek Morawieckiego jako umiarkowanego technokraty. W kontrze do prawicowej ideologicznej ekstremy, na tle Antoniego Macierewicza, w kontrolowanej opozycji do samego prezesa, miał poszerzyć bazę wyborczą prawicy.

Jedna fatalna decyzja – o niecofaniu się w sprawie IPN, zaraz po jej uchwaleniu w Sejmie – sprawiła, że ten plan legł w gruzach. Morawiecki pokazał swe prawdziwe oblicze. Przelicytował polityczne zaplecze, mówiąc o żydowskich sprawcach Holocaustu i składając kwiaty na grobach oskarżanych o zbrodnie na Żydach i kolaborujących z Niemcami żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Miejsce obu wydarzeń jest symboliczne: Monachium – kolebka ruchu nazistowskiego.
Jestem przekonany, że Kaczyński nie zdawał sobie w pełni sprawy z międzynarodowych reperkusji tej ustawy. Instynkt wojny wziął jednak górę: nie cofamy się, idziemy w zaparte. W efekcie rząd targany był kolejnymi skandalami. Wyciekła notatka MSZ o nieformalnych sankcjach amerykańskich nałożonych na prezydenta i premiera. Rząd urągając logice oświadczył, że takiej notatki nie było i zapowiedział prokuratorskie śledztwo w sprawie jej wycieku. Amerykanie zagrozili zdjęciem parasola ochronnego obecności swych wojsk w Polsce. Zaczęło się robić groźnie. Tym bardziej, że rząd PiS w tym sporze nie miał żadnych sojuszników.

Trudno też wytłumaczyć własnemu elektoratowi, dlaczego prowadzi się wojnę w rodzinie; wszak prawicowy rząd Netanyahu i ikona prawicy Donald Trump, to dla prawicowo myślących Polaków ważny dowód słuszności: „jest nas na świecie więcej”.
Rząd nie ma nad rozwojem sytuacji żadnej kontroli. Wystarczy, by gdzieś jakiś kolejny dziennikarz się pomylił, a argentyński schemat skandalu powtórzy się w Japonii, Kanadzie, Indonezji, gdziekolwiek. Fanatycy z Reduty Dobrego Imienia mogą w każdej chwili wnieść kolejne pozwy przy dowolnym błahym pretekście (w Argentynie pomylono zdjęcia), co wywoła kolejne masowe protesty w jakimś państwie w obronie rodzimych dziennikarzy, wolności mediów i słowa. Polski rząd jest na straconej pozycji. Tej wojny wygrać się nie da.

Prawica przegrywa także wojnę o pamięć na rodzimym podwórku. Głosy mówiące o konieczności rozliczenia się Polaków ze współudziału w Holocauście i zagrabieniu mienia żydowskiego wydają się dominujące w rodzimym dyskursie. Tymczasem przy okazji 50. rocznicy Marca ’68 oficjalna propaganda brzmiała niepokojąco podobnie do tej sprzed pół wieku. Obóz władzy pogubił się kompletnie. Prezydent przepraszał wypędzonych w imieniu Rzeczpospolitej, zaś premier twierdził, że „z marca możemy być dumni” a Polska w 1968 roku nie istniała jako państwo.

Na kwestie historyczne nakłada się drugi fundamentalny problem. Prawica może stać się ofiarą demona populizmu, którego sama stworzyła. Nagrody dla zdymisjonowanych ministrów kłują w oczy. Ostentacyjna konsumpcja urzędników i bonzów partyjnych jest nie do opanowania. Wydatki z kart kredytowych MON to wszak 750 porcji ośmiorniczek dziennie. Beata Szydło i Beata Kempa nadal pobierają ministerialne uposażenie, nie pełniąc faktycznie żadnej funkcji, a Antoni Macierewicz nie daje się odspawać od ministerialnego krzesła i wciąż urzęduje w gabinecie przy ul. Klonowej w Warszawie i jeździ służbowym mercedesem klasy S z kierowcą.

Bizantyjski styl życia ludzi obecnej władzy jest dla prawicy śmiertelnym niebezpieczeństwem. Wystarczy, by dziennikarze zrobili zdjęcia Beacie Szydło wchodzącej nadal do willi na Parkowej, lub po raz setny lecącej wojskową CAS-ą na weekend do rodzinnych Brzeszcz, by wybuchł kolejny skandal.
Kaczyński wydaje się nad tym kompletnie nie panować. W zasadzie zamilkł; jedyna reakcja to wezwanie ministrów rządów PO, by oddali własne nagrody. To strzał w kolano, bo pozwala opozycji pokazać własną, niewyobrażalną wręcz dzisiaj skromność – poprzednicy takich nagród nie mieli.

Koszty kolejnych skandali finansowych są dla prawicy olbrzymie. Nie ma bowiem bardziej politycznie kosztownej kwestii, niż podważenie własnego mitu założycielskiego. Tym mitem była ludowa rewolucja, prowadzona w imieniu zwykłego człowieka przeciw skorumpowanym elitom. Dziś korupcja elit przekracza wszelkie wyobrażenia, a symbolem zwykłego człowieka staje się Sebastian K. – młody kierowca, staranowany przez kolumnę BOR wiozącą Beatę Szydło na weekend do Brzeszcz, ofiara matactw władzy zapewniającej „swoim” bezkarność.

Wyczerpani

Prawica przeżywa głęboki kryzys. Atrakcyjność pakietu socjalnego po dwóch latach rządów się wyczerpała. Nastąpiła jego naturalna neutralizacja. 500+ to oczywista oczywistość. Wizja modernizacyjna premiera Morawieckiego przestała być aktualna. Mieszkanie Plus utknęło – budowa mieszkań to jednak dość skomplikowany proces i co gorsza o łatwo weryfikowalnej skuteczności. W milion elektrycznych samochodów mało kto wierzy.
Co gorsze, w obozie władzy przeważa logika wewnętrznej wojny o sukcesję, a to zawsze sprzyja radykalizacji liderów. O przywództwie decyduje bowiem najbardziej oddany „beton”, a nie umiarkowany wyborca, którego dopiero trzeba pozyskać. Do opinii publicznej doszły kompromitujące przecieki z obozu władzy. Ustawa o IPN była jakoby celową rozgrywką Zbigniewa Ziobro, który w ten sposób miał celowo skompromitować Mateusza Morawieckiego. Ten z kolei po 2 latach konfliktu z UE dokonuje gwałtownego zwrotu – idzie na realne ustępstwa. Po pierwsze za późno, manewru zwrotu ku centrum nie da się już uratować, premier postrzegany jest głównie poprzez pryzmat konfliktu o politykę historyczną – w którym prezentuje się jako radykał. Po drugie trudno będzie twardemu elektoratowi wytłumaczyć przyczyny rezygnacji z walki o „suwerenność” ojczyzny i „naprawę” wymiaru sprawiedliwości.

W prawicowej narracji na kompromis nie ma miejsca, ustępstwo to klęska. Z tej perspektywy Morawiecki przypomina żonglera, któremu pochodnie rozsypały się w powietrzu. Próbuje je wyłapać, ale parzą w ręce, a asystent podkłada mu nogę.
Po paru tygodniach eskalacji afer finansowych w obozie władzy, doczekaliśmy się kontrolowanego przecieku o tym, że „prezes jest wściekły”. Ale nie ma to znaczenia, wobec zaciekłej i spektakularnej obrony przez Beatę Szydło decyzji o nagrodach z mównicy sejmowej. To pierwszy wyraz otwartego buntu.

Prawica idzie w tej sprawie w zaparte i staje się to oczywiste nawet dla jej najbardziej zagorzałych zwolenników. Może – wzorem poprzedników- zapłacić za to najwyższą cenę utraty legitymizacji, a w konsekwencji – władzy. Choć dzisiaj trudno sobie wyobrazić, z kim miałaby przegrać, to pozostaje najprostsza możliwość – niezależnie od kondycji opozycji, zawsze można przegrać ze sobą. Jeśli bowiem partyjni bonzowie, którzy obsiedli dobrze płatne posady w administracji, służbie cywilnej, resortach siłowych, wymiarze sprawiedliwości i spółkach skarbu państwa, stracą wiarę w zwycięstwo w kolejnych wyborach, to tempo konsumpcji owoców politycznego zwycięstwa drastycznie wzrośnie. Raz się żyje – tyle zysku, co w pysku.

Czy PiS może przegrać? Może. Jeśli na ulicy ludzie zaczną śladem opozycji, nazywać PiS partią Pychy i Chciwości to prawica przegra kolejne wybory. Nie z opozycją. Sama ze sobą.

Jakub Bierzyński