Najtrudniejszym zadaniem jest odwrócenie trendu (Polska The Times)

9 kwietnia 2018

Wobec zjazdu notowań rządzącej partii PiS szuka pomysłu na kampanię. Sprawa jest trudna, bo dotychczasowe silniki „dojnej zmiany” zatarły się zupełnie lub ledwo dyszą. Polityka historyczna została skutecznie skompromitowana nowelizacją ustawy o IPN.

Międzynarodowy skandal, który po niej wybuchł spowodował całkowite osamotnienie naszej dyplomacji. Co gorsza, groźby izolacji formułowane przez dotychczasowych sojuszników spowodowały skutek przeciwny do zamierzonego. Zamiast narodowej dumy i patriotycznego wzmożenia wywołały lęk i wstyd. Zamiast zadekretowanej narodowej historycznej niewinności, coraz częściej do świadomości opinii publicznej w kraju zaczęły docierać pytania o współudział Polaków w zbrodni Holokaustu i przewłaszczenia majątku trzech milionów zamordowanych polskich Żydów.

Religijne zadęcie nie pomaga ani Kościołowi katolickiemu, ani związanej z nim prawicy. Mariaż tronu i ołtarza zawsze źle się kończył dla obu stron. Tym razem jest tak samo. Władza spłaca długi za poparcie Kościoła w formie olbrzymich finansowych przywilejów, symbolicznych gestów i politycznych koncesji. Polacy zaczynają mieć tego dość. Rachunek jest zbyt wysoki. Zakaz handlu w niedzielę, a przede wszystkim zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej nie przysporzy prawicy wyborców. Pakiet socjalny się zużył. Wdzięczność ludu z czasem wyblakła. Uchodźcy przestali spełniać użyteczną rolę straszaka. PiS padło ofiarą własnego sukcesu. Skoro uchodźców nie ma, a UE ugięła się przed żądaniami Warszawy, to trudno straszyć skutkami rozwiązanego problemu. Religia smoleńska przeradza się w farsę. Co gorsza nie wiadomo, jak ją zakończyć.

Spadek wyników sondaży spowodowany jest jednak głównie dwoma innymi czynnikami. Po pierwsze, bizantyjski styl rządów, pycha i rozpasanie tej władzy przekroczyło masę krytyczną budząc powszechne oburzenie i odrazę. Dla prawicy chciwość to grzech śmiertelny, bo przeczy jej podstawowemu mitowi założycielskiemu: skromność i pokora w służbie zwykłemu człowiekowi przeciw zepsutym elitom. Po ponad dwóch latach rządów zepsucia i korupcji nadal nie udowodniono. Zarzuty postawiono do tej pory dwa i wyglądają one nadzwyczaj nędznie i nieprzekonująco. Mit o zgniłych elitach III RP gwałtownie blaknie. Blaknie w kontraście do szerokiego strumienia pieniędzy, jakie płyną w ręce partyjnych baronów PiS.

Jarosław Kaczyński popełnił w tej sprawie dwa fundamentalne błędy. Pierwszy to taki, że wbrew długofalowym interesom swojej partii poparł nagrody dla rządu, w ten sposób idąc na frontalne zderzenie z oczekiwaniami, zaufaniem i wiarą własnego elektoratu. Drugie to taki, że próbował zagrać melodię „za PO było gorzej”, tyle że ona zabrzmiała nieznośnie fałszywie. Nie trudno było udowodnić, że to nieprawda. Mało tego Kaczyński sam sprowokował konfrontację z niewyobrażalną jak na dzisiejsze standardy panującego Bizancjum skromnością swoich poprzedników. Arsenał propagandowy obozu władzy zużył w ten sposób kolejny bardzo ważny argument. „Tamci byli gorsi” nie działa. Wręcz odwrotnie, może działać na przekór, przeciw obecnej władzy.

Drugi problem to kwestia sprawczości. Dla neoautorytarnego elektoratu prawicy siła jest podstawowym parametrem oceny atrakcyjności władzy. PiS miało ich poparcie, bo waliło przeciwników po pyskach. Gorszy sort, komuniści i złodzieje, mordy zdradzieckie spełniały właśnie tę rolę. Rolę demonstracji siły. Wszystko możemy. Elity nie są nietykalne. Wręcz odwrotnie, to one zajęły nasze – klas ludowych – miejsce na pręgierzu wstydu. Dzisiaj Kaczyński musi się cofnąć. W sprawie ustawy o IPN zrobi to rękami marionetkowego Trybunału Konstytucyjnego. W sprawie ustaw sądowniczych będzie musiał przyznać się do porażki (już to zrobił na łamach ,,Gazety Polskiej”). W sprawie nagród i finansów idzie w zaparte. Błąd, bo podważa w ten sposób legitymizację swojego obozu. Idzie w ślad poprzedników zapominając, że ośmiorniczki zastępuje gigantyczną ośmiornicą. Własną. We wszystkich kwestiach okazuje słabość. Raz przed opinią międzynarodową (co z odzyskiwaniem suwerenności?, wstawaniem z kolan?), raz przed Brukselą (co z odzyskiwaniem godności?), ostatecznie przed własnym aparatem, któremu musi pozwolić dalej tuczyć się kosztem wyborczych szans swojej partii.

Prawica nie ma pomysłu, jak przejść do ofensywy. Na najbliższej konwencji partii Kaczyński ma szumnie zapowiedzieć dodanie kolejnego plusa do programu, który dał mu poprzednio zwycięstwo. Proponowane zmiany są kosmetyczne. Podwyższenie progu do z 800 do 1050 zł nie stanowi przełomu. Nie jest też nośną ideą, która porywa serca i umysły. Nie przebije się w mediach, to mogę przewidzieć już dzisiaj. Wydłużenie wypłacania świadczeń do 25 lat pod warunkiem, że dziecko się uczy, ma większe szanse. Dwuznaczny jest postulat ograniczenia wypłat do rodzin z dochodem poniżej 3 tys. miesięcznie na osobę. Z jednej strony, to realizacja wyników sondaży. Przewagę mieli w nich zwolennicy wprowadzenia górnej granicy dochodów dla beneficjentów programu. Z drugiej strony, usuwa jego bardzo ważny egalitarny rys. Pomoc państwa nie upokarza odbiorców, bo wszyscy dostajemy po równo. Teraz to się zmieni. Paradoksalnie może to obniżyć notowania partii wśród wyborców zamożnych – z oczywistych względów – bo zostaną wykluczeni, ale także wśród pozostałych, bo poczują się mniej komfortowo. 500+ może odcisnąć na nich znienawidzone piętno wstydu. Wprowadzenie górnej granicy dochodów to politycznie bardzo ryzykowny ruch.

Ryzykowny tym bardziej że w przypadku otwartej wojny obozu rządzącego z prezydentem ten ostatni może odpowiednie ustawy zawetować w imię „sprawiedliwości społecznej”, „odpowiedzialności i realizacji programu, z którym szliśmy do wyborów”. PAD mógłby zarobić sporo punktów kosztem rządu. Nie on przecież płaci rachunki za 500+. Nie on jest odpowiedzialny za budżet. W takiej rozgrywce Duda przedstawiłby konkurentów z prawicy jako tych, którzy zdradzają ideały. Pytanie, jak daleko zaszedł ten konflikt? Czy Kaczyński może nadal prowadzić nieskrępowanie politykę jak dotychczas? Wkrótce się przekonamy.

Kolejne pomysły są dość oczywiste. Rozważane jest postawienie zarzutów konkurentowi – Donaldowi Tuskowi, oraz powołanie komisji do spraw wyłudzeń VAT, czyli odegranie się za przeszłość na konkurentach. Problem tylko polega na tym, że czas mija i środki te są coraz mniej skuteczne. Pisałem już o tym, że melodia „za PO było gorzej” brzmi fałszywie. Ten argument się zużył. Po dwóch latach rządów ludzie żądają, by za tej władzy było lepiej. Zdecydowanie. Tym bardziej że obiecywała wyborcom o niebo wyższe standardy. Obawiam się, że represje mogą być przeciwskuteczne. Tak to, niestety, działa w polityce, że skuteczność poszczególnych chwytów zależy od kontekstu. Raz działają na korzyść raz wręcz odwrotnie. To, co jeszcze wczoraj było dowodem wierności rewolucyjnym hasłom, wymiarem słusznej kary, spełnieniem wyborczych obietnic, dziś będzie postrzegane jako brutalny rewanż, czystą zemstę i chęć wyeliminowania przeciwników. To, co rok temu stanowiło kolejny dowód siły, dziś będzie dowodem słabości. „Nam się należy” zmieniło kontekst całkowicie. Moim zdaniem, działania partii przyniosą skutek odwrotny do zamierzonego, a szumnie zapowiadana konwencja może być wielkim rozczarowaniem. Najtrudniejszym zadaniem w polityce jest odwrócenie trendu. Ten dla prawicy jest niekorzystny i nie widzę argumentu, który miałby to zmienić.

Jakub Bierzyński

Komentarze

Jacek Pi

9 kwietnia 2018

Panie Jakubie – na dodatek coraz głośniej słychać o tym że cykl koniunkturalny przeszedł przez maksimum i zaczyna zjazd w dół. Spadki niektórych indeksów są naprawdę znaczące. Obudzenie się ze złotego snu Morawieckiego będzie wyjątkowo nieprzyjemne bo w ubiegłym roku PKB (w cenach stałych) wzrósł istotnie, ale inwestycje były mniejsze niż w 2015 roku (2016 był marny). Czyli cały wzrost PKB został „przejedzony”. W tym kontekście nie dziwią sukcesy w maksymalizacji wpływów z VAT. Bo przecież jest to podatek od konsumpcji. Ale oznacza to że nie ma rezerw na dołek cyklu – a więc będzie on podwójnie ciężki. A przed nami następna transformacja – zwana czwartą rewolucją przemysłową. I na serio – z nią nie ma żartów, lubi tylko tych co mają dużo kasy na modernizację fabryk. Ale elektorat PiS jak słyszy słowo „transformacja” to „wychodzi z nerw”. Czyli kozłów ofiarnych musi być tyle co gnu na sawannach Serengeti. A to znaczy że pan Zbysio ma zagwarantowaną sukcesję, bo nie da się ukryć że jako myśliwy jest znacznie lepszy od Mateusza Wielkiego zwanego Wspaniałym.

Tamo

10 kwietnia 2018

Dziękuję, będą 🙂viagra

Jakub Bierzynski

10 kwietnia 2018

Podzielam Pańskie zdanie. Tym bardziej, że Ziobro pogrąży Macierewicza komisją smoleńską.

Chelsey

11 kwietnia 2018

Nie, po prostu początkowo czekasz kilkanaście sekund na zbuforowanie, a potem oglądasz płynnie, a materiał buforuje się w tle. Stabilne 3 Mbps wystarczy do tego w zupełności. best custom essay

Jacek Pi

16 kwietnia 2018

Za ściganie aferzystów bierze się Ministerstwo Rozwoju.
Sieć Badawcza Łukasiewicz odłożona na półkę. To chyba znaki czasu.

furtdsolinopv

31 maja 2018

I like this web blog very much, Its a real nice billet to read and find information. „Never contend with a man who has nothing to lose.” by Baltasar Gracian.

custom

17 września 2018

Indian http://metropoliscomix.com/ tablets for women .

Free auto approve list 9-25-2018

27 września 2018

I added a new blog post yesterday. There’s a smaller list than usual
in it. I’m currently working on a bigger list. It’s going to
take some time to compile it. I hope all of you are having a good week.
I’m planning on doing some design changes to my site.
I’m also thinking about adding some new things too. I’ll
talk more about that in the days and weeks to come.

Free auto approve list 9-28-2018

28 września 2018

I’m working on a new list. I’m hopeful that this one will be much bigger.
I made some announcements about my future site plans.
I’m going to be adding some new stuff soon. You’ll definitely want to stay tuned for that.
Thanks for your time and have a good weekend!

Free auto approve list 9-28-2018

30 września 2018

I’m working on a new list. I’m hopeful that this one
will be much bigger. I made some announcements about my future site plans.
I’m going to be adding some new stuff soon. You’ll definitely want to stay tuned for that.
Thanks for your time and have a good weekend!

Free auto approve list 9-28-2018

1 października 2018

I’m working on a new list. I’m hopeful that this one will be much bigger.
I made some announcements about my future site plans.
I’m going to be adding some new stuff soon. You’ll definitely want to stay
tuned for that. Thanks for your time and have a good weekend!

Free auto approve list 10-2-2018

2 października 2018

I just updated my site with a new list. I’ve also come
to a new conclusion about how many of these links exist out
there. I’m not too sure if my conclusion is right or not.
Read all about it in my latest blog post. See you there!

Find a fuck buddy

4 października 2018

Inspiring story there. What occurred after? Good luck!

Free Online Dating

7 października 2018

Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well
as the content!

Snack Subscription

12 października 2018

It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you simply
shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.

Thanks for sharing.

Snack Subscription

14 października 2018

Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and
actual effort to make a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never manage to get nearly
anything done.

Free live cams

14 października 2018

Are you looking to see and talk to some really sexy girls?
These girls are super dirty and it doesn’t cost a single cent
to talk to them. It’s wall to wall babes at this site.
Just visit https://t.irtyc.com/cvezzegjk?aff_id=29696&offer_id=3664&bo=2779,2778,2777,2776,3391 and sign up for your free account.
You’ll be talking to these total babes in a matter of no time flat!

Free auto approve list 10-17-2018

21 października 2018

There’s been a lot of changes since I last left a comment about my site.
I’m starting to add the new features that I’ve wanted to.
I hope in the next few weeks that all of it will be up and running.
It’s going to take time and I haven’t had much of it to
dedicate to this project. I thank you all for visiting my site and I hope
you have a great weekend!

Free auto approve list 10-17-2018

23 października 2018

There’s been a lot of changes since I last
left a comment about my site. I’m starting to add the
new features that I’ve wanted to. I hope in the next few weeks
that all of it will be up and running. It’s going to take time
and I haven’t had much of it to dedicate to this
project. I thank you all for visiting my site and I hope you have a great weekend!

Free auto approve list 10-17-2018

24 października 2018

There’s been a lot of changes since I last left a comment about
my site. I’m starting to add the new features that I’ve wanted to.
I hope in the next few weeks that all of it will be up and running.
It’s going to take time and I haven’t had much of it to dedicate to this project.

I thank you all for visiting my site and I hope you have a great weekend!

Sannytox

12 grudnia 2018

Nice posts! 🙂
___
Sanny

Kelemisee

16 stycznia 2019

Viagra Shipped To Philippines Cialis Super Active Difference Cialis Pas Cher Paiement Securis [url=http://xzanax.com][/url] Backup When Taking Jolessa And Amoxicillin Prescription Drug Cephalexin Prescription Drugs Bought Online Viagra Magenbeschwerden Priligy Dapoxetina Senza Ricetta [url=http://ciali20mg.com]cialis 20mg price at walmart[/url] Levitra Generico Comprare

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *