Samowystarczalna TVP. (Polityka)

30 października 2017

Po festiwalu w Opolu odżyła na nowo dyskusja na temat wyników oglądalności TVP. Krytycy państwowej telewizji wskazują na dynamiczną utratę widzów, prezes Kurski broni się podważając wiarygodność badań. Kto w tym sporze ma rację? Dlaczego jest tak gwałtowny? I o co tak naprawdę w nim chodzi? O pieniądze z reklam? O prawdę? Czy o władzę?

Skąd się biorą wyniki oglądalności?

W Polsce jedyną firmą badającą oglądalność programów telewizyjnych jest Nielsen Audience Measurement. Działa na rynku od 20 lat. Przez pierwsze 15 konkurując z państwowym OBOP. Nielsen monitoruje 2000 gospodarstw domowych. Wyposażone są one w czarną skrzynkę, podłączony do telewizora telemetr, który monitoruje fakt włączenia i wyłączenia odbiornika oraz poprzez próbkowanie dźwięku identyfikuje program, który widz aktualnie ogląda. Metoda identyfikacji kanału tv po ścieżce dźwiękowej została wybrana po to, by móc identyfikować oglądalność programów, które odtwarzane są w innym czasie niż przewiduje ramówka. Innymi słowy, Nielsen bada nie tylko oglądalność telewizji w modelu linearnym, ale także przesuniętym w czasie: on line, z dekodera operatora kablowego lub własnej nagrywarki. To ważne, bo na rozwiniętych rynkach oglądalność niektórych rodzajów programów telewizyjnych, na przykład filmów, w modelu linearnym stanowi już jedynie około 1/3 całości. Dla nadawców jest zatem bardzo ważne, by technologia używana przez firmę badawczą uwzględniała inny niż czasie rzeczywistym model oglądalności tv. Dlaczego? Dlatego, że źródłem dochodów każdej bezpłatnej stacji telewizyjnej jest jedynie jej publiczność. To reklamy wyświetlane własnym widzom, stanowią wyłączne źródło przychodów. Cena czasu reklamowego jest proporcjonalna do rozmiarów widowni danego programu. To my , widzowie, stajemy się „towarem” jakie stacje tv sprzedają swoim klientom.

Podkreślam – widzowie, nie gospodarstwa domowe. To rozróżnienie ma niebagatelne znaczenie, o czym później.

Wydaje się zatem, że sprawa jest prosta. Technologia odpowiada za produkcję wyników. Dane zbierane są automatycznie. Poza kwestią doboru próby jej reprezentatywności trudno szukać dziury w całym.

Z telewizorów na ludzi.

Niestety świat nie jest taki jednoznaczny. W tym przypadku także. Włączony telewizor, co żadko się zdaża, może oglądać cała rodzina albo …… nikt. By rozwiązać ten problem musimy zaprząc do współpracy samych badanych. Każdy z nich ma obowiązek logowania się do systemu poprzez naciśnięcie guzika na odpowiednim pilocie, zawsze gdy wchodzi do pokoju z włączonym telewizorem i wylogowania się w ten sam sposób gdy z niego wychodzi. Niestety, nie zawsze uczestnicy badania skrupulatnie wypełniają swoje obowiązki. Okazuje się że, wyniki zużycia wody z wodociągów warszawskich gwałtownie rosną w sekundzie rozpoczęcia bloku reklamowego w przerwie meczu lub popularnej telenoweli i jest to zjawisko nieproporcjonanej skali wobec spadku oglądalności telewizji co jednoznacznie świadczy o tym, że nie wszyscy z udających się do łazienki wylogowali się z systemu monitoringu firmy Nielsen. Dane o oglądalności bloków reklamowych są systematycznie zawyżone. Trudno, doskonalszej metody nie ma. Nikt nie zgodzi się na śledzenie swojej obecności przez oko kamery zamontowanej w urządzeniu telemetrycznym. Niech pocieszenie stanowi fakt, że błąd dotyczy wszystkich programów i wszystkich stacji tv w tym samym stopniu. Jest bowiem niezależny od oglądanej stacji, a wynika z technologii pozyskiwania danych.

TVP nie jest ani faworyzowana ani szykanowana przez Nielsena. Za panel płacą wszystkie stacje telewizyjne w Polsce i wszystkie używają tych samch danych przy wycenie i sprzedaży swojego czasu reklamowego. Dane Nielsena to waluta na tym rynku. A wiadomo, waluta stanowiąca standard rozliczeń może być tylko jedna. Prezes Kurski nie ma żadnych szans na wprowadzenie innej i świetnie o tym wie. Środowisko jego klientów, przedstawiciele domów mediowych w jednoznaczny sposób przekazali prezesowi swoje stanowisko w tej sprawie. Nie znany jest kraj na świecie gdzie równolegle funkcjonują dwa konkurencyjne panele oglądalności telewizji.

TVP traci pieniądze

Mało tego, wprowadzenie jakiegokolwiek innego standardu pomiaru, musi skończyć się dla TVP poważnymi stratami. Mechanizm powstawania tych strat jest dość prosty i co ważne, przetestowany przez lata wtedy, gdy tak jak planuje to prezes Kurski, TVP była jedynym klientem konkurencyjnego do Nielsena systemu pomiaru prowadzonego przez OBOP. Mechanizm jest prosty. Gdy wyniki Nielsena, którymi posługują się wszyscy klienci TVP pokazują oglądalności wyższe od tych, jakie wykazuje jej własne badanie, TVP traci. Dlaczego? Bo domy mediowe – jej klienci, kupują czas wyceniony na podstawie zaniżonych danych. Czyli płacą mniej niż rynkowy standard, a sprzedają drożej, bo rynek wycenia wartość tych zasobów według innej waluty. W tym przypadku pokazującej wyższą wartość. TVP traci, bo sprzedaje czas reklamowy taniej niż powinno. W odwrotnej sytuacji, gdy czas reklamowy jest w badaniach własnych stacji przewartościowany, a wyniki wyższe od standardu obowiązującego na rynku, nikt go nie kupi. Efekt? TVP znowu traci. Prawda jest brutalna, jeśli dana stacja telewizyjna jako jedyna posługuje się innym standardem niż wszyscy jej klienci i konkurenci zawsze traci. Traci na różnicach w wynikach badań niezależnie od tego czy jej wyniki są wyższe czy niższe niż pokazuje rynek. Ważne, nie są to li tylko teoretyczne rozważania. To praktyka tego rynku. Praktyka, z którą Biuro Reklamy zmagało się przez 15 lat. Praktyka świetnie panu prezesowi znana. Dlaczego zatem prezes Kurski z taką niefrasobliwością jest w stanie narazić własną firmę na wielomilionowe straty?

Propaganda i pieniądze

Dlatego, że nie o prawdę w tym wszystkim chodzi. Wyniki nie mają znaczenia. Gdy będzie manko, partia dorzuci z budżetu. Przecież partia nie pozbawi się własnej tuby propagandowej z braku pieniędzy! Dodajmy nie swoich pieniędzy. Sami będziemy płacić za mechanizm ogłupiania nas samych, albo w formie podatków, opłat, abonamentów albo w formie dotacji z budżetu. Forma jest drugorzędna. Ważny jest efekt. Na TVP pieniądze być muszą. Wyniki oglądalności nie mają znaczenia. A raczej mają znaczenie, ale nie jest to kwestia komercyjna lecz wyłącznie polityczna. Prezesa Kurskiego nie przeraża stan finansów TVP. Te, jak pisałem, są wtórne wobec politycznego zamówienia. To bardziej pytanie ile kosztuje utrzymanie władzy? Odpowiedź może być tylko jedna: tyle ile trzeba. Tym więcej, że wydatki idą z kieszeni samego suwerena. Dostatecznie zmanipulowany propagandą suweren będzie przecież wdzięczny za to, że może finansować mechanizm własnego ogłupienia. Przypomina to relacje narkomana z dealerem i wszystko gra do póki jest widownia. Po co komu telewizja bez widzów? Po co komu propaganda, która do nikogo nie trafia? Narzędzie, które nie przekonuje? Taka telewizja jest potrzebna jedynie jednemu człowiekowi – prezesowi Kurskiemu i taką telewizję prezes Kurski tworzy. Telewizję samowystarczalną, prawdziwie suwerenną i niezależną także, a nawet przede wszystkim, niezaleną od własnych widzów. Po prostu perpetuum mobile. Ideał. Do tego potrzebne są wyniki oglądalności, które pokażą, że to ma sens. Własne badania to wydatek rzędu 10-30 milionów złotych rocznie zależnie od wybranej metodologii. Minimum tyle będzie kosztowało suwerena utrzymanie prezesa na stanowisku. Czy to dużo? Zależy od punktu widzenia.

TVP traci widzów.

TVP w szybkim tempie traci widzów. Najszybciej traci sztandarowy program partyjnej propagandy: Wiadomości. W ciągu ostatnich 2 lat widownia Wiadomości spadła o prawie 40% z 3,4 ml we wrześniu 2015 roku do 2,1 miliona obecnie. Ten sam trend dla obu kanałów państwowej telewizji łącznie wynosi blisko 20%. Jak widać prezesura Jacka Kurskiego TVP nie służy. Nachalna propaganda służy jej jeszcze gorzej. Fakt ten, trzeba utopić w potoku słów: pomówień, fałszywych tez, oskarżeń. Polityka wybacza znacznie więcej. Statystyka jest bezwzględna. Dlatego trzeba mieć własną statystkę, taką, która zatuszuje klęskę telewizji państwowej epoki „dobrej zmiany”.

Netia niereprezentatywna.

Projekt ma być oparty o dane firmy Netia. To wyjątkowy operator telekomunikacyjny. Wyjątkowy, ponieważ jako jedyny dostarcza sygnał w technologii streamingu po własnych łączach. Co to znaczy? To znaczy, że widz przełączając kanał telewizora wysyła de facto sygnał serwerowi Netii jaki stream ma po danym łączu udostępniać. Krótko mówiąc, o tym kto, co i kiedy oglądał wiadomo po danych z serwera, niepotrzebne są mierniki w domach, technologia identyfikacji programów itp. Próba jest nieograniczona. Dane pobierać można od wszystkich abonentów, w tym przypadku z 180 tysięcy gospodarstw domowych (1,2% całości). Z tego punktu widzenia to technologiczna rewolucja badań oglądalności. Prawdziwie nowa jakość. Pozwala wielokrotnie obniżyć koszty operacyjne, eliminuje inwestycje. Tanio, prosto i wygodnie. Na pierwszy rzut oka ideał. Niestety jedynie na pierwszy rzut oka. Panel Nietii ma wiele fundamentalnych wad. Po pierwsze stanowi bardzo skrzywioną statystycznie populacje abonentów jednej z licznych ofert telewizyjnych obecnych na rynku. Owszem można problem reprezentatywności próby gospodarstw domowych wyeliminować poprzez dobór takich kwot by odzwierciedlić strukturę społeczno-demograficzną polskich gospodarstw domowych. Ale to nie demografia ma podstawowe znaczenie dla badań oglądalności tv, lecz dostępna oferta. Oferta, czyli dostępność poszczególnych stacji telewizyjnych a jest ich przypomnę ponad 200, w zależności od operatora i konkretnego pakietu jaki dany abonent wykupił. I tak jedni mają HBO, inni nie. Jedni płacą za Canal plus, inni nie i tak dalej. Dostępność i różnorodność ofert ma wpływ na oglądalność płatnych kanałów dostępnych w danym pakiecie, ale także na oglądalność wszystkich kanałów konkurencyjnych. Oglądalność tv to pewna skończona suma minut codziennie i o popularności poszczególnych kanałów decyduje także dostępność ich bezpośredniej konkurencji. Dane Netii nie mogą być i nie będą reprezentatywne pod tym względem. Po prostu dlatego, że nie zawierają pakietów innych niż 19 dostarczane przez Netię.

Pozycja na pilocie

Nie przypadkiem każdy operator telewizyjny umieszcza swój flagowy kanał pod numerem jeden na pilocie do swego dekodera. I tak w NC+ TVN jest na pierwszej pozycji, w Polsacie Cyfrowym Polsat i tak dalej. Dlaczego? Nie trudno zgadnąć. Pozycja na pilocie ma fundamentalne znaczenie dla wyników oglądalności. Im wyższy numer kanału, tym mniej widzów jest w stanie się do niego doklikać. By próba Netii mogła być reprezentatywna, musiałaby przeprogramować piloty swoich klientów w ten sposób, by odzwierciedlały dostępność i kolejność kanałów w populacji, a to jest po prostu niemożliwe. Po pierwsze dlatego, że jej klienci się na to nie zgodzą, po drugie dlatego, że stacje, które transmituje mają miejsce na pilocie zagwarantowanie umową.

Z odbiorników na widzów

Panel Netii nie ma możliwości przełożenia wyników z poziomu gospodarstwa domowego na poziom indywidualny. Można bardzo precyzyjnie policzyć na ilu telewizorach oglądano jaki program. Ekstrapolacja tych wyników na całą populację polskich gospodarstw domowych jest nieuprawniona, o czym pisałem wyżej. Ich przełożenie na wyniki oglądalności mierzone liczbą ludzi, a nie telewizorów jest po prostu niemożliwe. Nie ma urządzenia ani technologii, która pozwalałaby odznaczyć poszczególne osoby. Jedyna metoda przeliczenia wyników z odbiorników na żywych widzów, to posługiwanie się średnią liczbą członków gospodarstw domowych czyli 2,7. Błąd! Nie wszyscy wszak oglądają telewizję regularnie. Są tacy członkowie rodzin – nastolatki – które nie oglądają jej w ogóle. Średnia liczba oglądających tv w jednym czasie jest po prostu o połowę niższa niższa niż przeciętna liczba członków gospodarstwa domowego i wynosi 1,4. To w tym fenomenie statystycznym tkwi tajemnica fantastycznego sukcesu Opola. Nielsen raportował średnią oglądalność koncertu Maryli Rodowicz 3,5 miliona widzów. Prezes Kurski zarzucił firmie kłamstwo bo według jego danych (opartych na wynikach Netii) liczba ta wynosiła 5,5. Panie prezesie, ta liczba zależy jedynie od tego przez co pan dane Nietii życzy sobie pomnożyć. Jeśli przez średnią liczbę członków gospodarstwa domowego to otrzyma pan 5,5 miliona. Jeśli przez średnią liczbę członków rodziny wspólnie oglądających telewizję (1,4) to liczba ta spada do 2,8. Jeśli przez większą, na przykład uwzględniając gości, to już tylko od Pańskiego optymizmu zależy czy oglądalność ta wyniesie 6, 7 czy 8 milionów. Proszę wybrać dowolną liczbę jaka Pana satysfakcjonuje, odpowiedni współczynnik się znajdzie. Tak to działa proszę państwa. Wszyscy zadowoleni.

Koronne dowody.

Tydzień po festiwalu w Opolu irytację prezesa wywołały wyniki meczu Real Madryt-Apoel Nikozja, rozgrywanego w ramach Ligi Mistrzów. Z danych Nielsena wynikało, że spotkanie to obejrzało w szczycie 1,8 mln widzów. Prezes Kurski twierdzi z kolei – powołując się na dane Netii, że widzów tego meczu było znacznie więcej, bo 4,9 miliona. To nie przypadek, że proporcja między tymi liczbami to magiczne 2,7.

„Wykazywana przez Nielsena widownia na poziomie 1,4 mln osób wydaje się mocno zaniżona. Mecz Realu Madryt transmitowany w telewizji publicznej na otwartej antenie nie może gromadzić tak mało widzów, znam się na tym.”

Nie wątpię, że prezes Kurski zna się na piłce nożnej. Na oglądalności telewizji natomiast nie zna się zupełnie. Różnica pomiędzy wynikami oglądalności meczu podawanymi przez Nielsena i Netię nie tyle wynika z samych danych, lecz ze współczynnika jaki przyjmie się przeliczając liczbę włączonych i nastrojonych na mecz telewizorów, na liczbę oglądających je widzów. Nielsen rejestruje każdego pilotem. Netia przelicza po średniej liczbie mieszkańców. Im bardziej specyficzny program, skierowany do określonej rzeszy odbiorców, jak mecz, program dla dzieci, programy kobiece itp. liczba oglądających staje się nieproporcjonalnie mała w stosunku do liczby włączonych odbiorników. Trudno po prostu zakładać, że ów mecz miałyby oglądać masowo całe rodziny. Oglądać razem w takim samym stopniu jak popularny serial, czy hollywoodzki przebój. Jestem przekonany, że zagorzali fani futbolu w wielu domach byli wstanie wygrać z rodziną wojnę o pilota, ale zmusić żonę i dzieci do oglądania zmagań Apoel z Realem to wyzwanie zupełnie innego rzędu. Proponuję panu Kurskiemu zmianę branży z rozrywki na sportową. Jestem przekonany, że jako prezes klubu piłkarskiego sprawdzi się znacznie lepiej.

Granice śmieszności

„Trudno się odnosić w przestrzeni publicznej do badania, rzekomo poważnego, z którego wynika, że prawie nikt nie ogląda telewizji publicznej, podczas gdy wszyscy o niej rozmawiają, komentują i wiedzą każdy detal” – „My się tą sprawą systemowo zajmiemy i wkrótce odpalimy, bo to już przekroczyło granice śmieszności”

Panie prezesie nic dodać nic ująć.

Jakub Bierzyński

 

 

 

Komentarze

Sannytox

12 grudnia 2018

Nice posts! 🙂
___
Sanny

Prestamo De Consumo

31 października 2019

Donde Prestan Dinero Facil Creditos A Pagar A Plazos Como Obtener Un Prestamo https://prestamosonline.space/mountain-home-id/ Solicito Prestamo De Dinero Urgente Prestar Dinero Online Simulador Prestamos

Companias Que Prestan Dinero

26 grudnia 2019

Consultar Credito Personal Credito Requisitos Credil Prestamos https://prestamosonline.space/huron-mi/ Financiamiento A Corto Plazo Prestamos Seguros Por Internet

security guards

2 stycznia 2020

I am really impressed along with your writing skills and also with
the structure for your weblog. Is that this
a paid subject or did you customize it yourself?
Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to look a
nice weblog like this one these days..

modafinil vigil

28 stycznia 2020

modafinil online apotheke modafinil holland http://modafinilrezeptfrei.over-blog.com/kaufen-modafinil.html kaufen modafinil modafinil 100 mg preis

Creditos Rapidos Y Seguros

9 lutego 2020

Donde Hacen Prestamos Personales Presto Dinero Rapido Particulares Quiero Un Prestamo Rapido https://prestamosonline.space/temple-terrace-fl/ Comparador De Creditos Personales Necesitas Dinero Urgente Creditos Faciles

tổng đài tư vấn luật

11 lutego 2020

Actually no matter if someone doesn’t know afterward its up to
other viewers that they will assist, so here it happens.

rahasia bandar ceme

27 lutego 2020

I have been browsing online more than 3 hours today, yet I
never found any interesting article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters
and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot
more useful than ever before.|
I could not resist commenting. Perfectly written!|
I will immediately clutch your rss feed as I can not to find your
e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any?
Please allow me recognize so that I could subscribe.
Thanks.|
It is appropriate time to make some plans for the future and
it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few
interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!|
It is appropriate time to make some plans for the future
and it is time to be happy. I’ve read this put up and if I may just I want
to recommend you few attention-grabbing issues or
suggestions. Perhaps you could write subsequent articles referring to
this article. I wish to learn even more issues approximately it!|
I’ve been surfing on-line greater than three hours today, yet
I by no means found any interesting article like yours.
It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you did, the internet
can be much more useful than ever before.|
Ahaa, its nice conversation regarding this post here at this weblog, I have read all that, so at this time me also commenting here.|
I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really nice article on building up new weblog.|
Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.|
Saved as a favorite, I like your site!|
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up plus the rest of the website is also very
good.|
Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉
I am going to come back yet again since I bookmarked it.
Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to
help other people.|
Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site.

It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get
that „perfect balance” between superb usability and visual appeal.
I must say you’ve done a fantastic job with this.
In addition, the blog loads extremely fast for
me on Safari. Superb Blog!|
These are truly great ideas in on the topic of blogging.
You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.|
I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I’ve incorporated
you guys to blogroll.|
Hello! Someone in my Myspace group shared this website with us so I
came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking
and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and excellent style and design.|
Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work
and reporting! Keep up the fantastic works guys
I’ve included you guys to my personal blogroll.|
Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for
something unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|
Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you recommend a good hosting provider at a fair price?
Kudos, I appreciate it!|
I really like it when individuals come together and share thoughts.

Great website, stick with it!|
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?|
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem
to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a format issue or something
to do with web browser compatibility but I figured I’d post
to let you know. The style and design look great though!
Hope you get the problem fixed soon. Cheers|
This is a topic that is close to my heart… Thank you!
Where are your contact details though?|
It’s very trouble-free to find out any topic on net as compared
to books, as I found this piece of writing at this site.|
Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d
like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be
interested in hearing. Either way, great blog and I look
forward to seeing it grow over time.|
Hola! I’ve been reading your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout
out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic
work!|
Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my
iphone during lunch break. I love the info you provide
here and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my mobile ..
I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!|
Its like you read my thoughts! You seem to grasp a lot approximately this, like you wrote the book
in it or something. I think that you just can do with some % to power the message home a
bit, however other than that, that is great blog. An excellent read.
I’ll certainly be back.|
I visited several sites but the audio feature for audio songs present
at this site is truly wonderful.|
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is
very much appreciated.|
Greetings! Very useful advice in this particular article!
It’s the little changes that will make the largest changes.
Thanks for sharing!|
I absolutely love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you
develop this site yourself? Please reply back as I’m hoping
to create my own blog and would like to learn where you got this from or just what the theme is named.
Thanks!|
Hello there! This blog post could not be written much better!
Looking through this post reminds me of my previous roommate!
He continually kept talking about this. I will forward this information to him.
Pretty sure he will have a very good read. Many thanks
for sharing!|
Amazing! This blog looks exactly like my old one!
It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!|
There’s certainly a great deal to learn about this topic.
I really like all of the points you’ve made.|
You made some really good points there. I looked on the
internet to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.|
Hi there, I check your blogs like every week. Your story-telling style
is witty, keep doing what you’re doing!|
I simply couldn’t depart your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the
usual information a person supply for your guests?
Is going to be again steadily to check up on new posts|
I needed to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every little bit of it.
I’ve got you book marked to check out new things you post…|
What’s up, just wanted to tell you, I enjoyed this post.

It was practical. Keep on posting!|
Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.|
I constantly spent my half an hour to read this
website’s content every day along with a cup of coffee.|
I always emailed this weblog post page to all my associates,
for the reason that if like to read it then my contacts will too.|
My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.

But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.

I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
Any help would be greatly appreciated!|
Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after
looking at a few of the articles I realized it’s new to me.
Nonetheless, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it
and checking back regularly!|
Terrific work! This is the type of information that are supposed to be
shared around the net. Shame on Google for now not positioning this publish
higher! Come on over and consult with my web site . Thank you
=) http://spillhotline.com/art-moments-jakarta-akan-kembali-untuk-edisi-kedua/

j1xom1b

25 marca 2020

Oh Joe say it aint so
http://congnghexe.net/auto/profile.php?id=1094087 should I share my girl with my best friend

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *