To wolne media wyhodowały potwora, w którego karcie dań się teraz znalazły. (Onet)

11 lutego 2021

Wczorajsza akcja protestacyjna niezależnych mediów w Polsce to wielki sukces. Skala solidarności naturalnych przecież konkurentów była niespotykana. Fakt, że prawie wszystkie redakcje na całą dobę zrezygnowały z prowadzenia programu, pokazując widzom czarny ekran z hasłem protestu, jest ewenementem, nie tylko na skalę polską. Ten gest był bardzo ważny.

Wczorajsza akcja protestacyjna niezależnych mediów w Polsce to wielki sukces. Skala solidarności naturalnych przecież konkurentów była niespotykana. Fakt, że prawie wszystkie redakcje na całą dobę zrezygnowały z prowadzenia programu, pokazując widzom czarny ekran z hasłem protestu, jest ewenementem, nie tylko na skalę polską. Ten gest był bardzo ważny — pisze Jakub Bierzyński*.
Akcja Media bez Wyboru

  • Skala wczorajszej akcji mediów była bezprecedensowa
  • Akcja Media bez wyboru stworzyła symbol, bardzo ważny również dla polityków
  • Media powinny przestać zapraszać polityków, którzy niszczą wolne media, bo taką karę odczują najbardziej
  • Takie zachowanie mediów byłoby sprzeczne z dziennikarskimi standardami, ale media powinny zawiesić przestrzeganie standardów, bo prowadzą teraz walkę o życie

Po pierwsze wczorajsza akcja była ważna dlatego, że stworzyła bardzo

silny symbol.

Czarny ekran przemawia do wyobraźni przeciętnego widza. To wizja przyszłości, jaka nas może czekać już niedługo. Nadal masz pilota, lecz do wyboru jest jedynie jeden obowiązujący przekaz. We wszystkich stacjach. Tak dzieje się w Rosji. Tak jest na Węgrzech. Wczoraj mogliśmy sami tego doświadczyć. Na jeden dzień. Na razie.

Dlatego akcja powstrzymania się od nadawania programów może istotnie wpłynąć na opinię publiczną w Polsce. Taki gest wychodzi poza naturalną bańkę, dotyka bezpośrednio potocznego doświadczenia każdego Polaka. Nie da się nie zauważyć czarnych ekranów telewizorów, komputerów czy smartfonów. Trudno pozostać obojętnym.

Rządząca prawica od dawna doświadcza erozji poparcia. Wczorajsza demonstracja może ten proces przyspieszyć.

Po drugie, symbole są ważne w polityce. Wczorajszy protest taki symbol tworzył. Każdy na własnej skórze mógł odczuć

granicę między wolnością i autorytaryzmem.

Wiele razy opozycja ostrzegała przed totalitarnymi zapędami władzy. O zamachu na demokrację krzyczeli demonstranci pod przejmowanym Trybunałem Konstytucyjnym, prawnicy domagając się publikacji jego wyroków, sędziowie i adwokaci, gdy niszczono niezależność sądów, dziennikarze, gdy wyrzucano ich z Sejmu.

Reakcja propagandy PiS była zawsze taka sama: kpina. „Ile razy może umierać demokracja? Przecież ludzi nie zamyka się w aresztach. Nikt nie bije protestujących na ulicach”. Ton się nie zmienił, gdy demonstrantów zaczęto zamykać a policja użyła siły. „Przecież media nas krytykują. Suweren nas wybrał w wolnych wyborach” i tak dalej.

To strategia „gotowania żaby”. Zmiany są powolne, konsekwentne, rozłożone w czasie. Brak czerwonej linii pozwala powoli, lecz stale, przesuwać niewidoczną granicę wolności, wyśmiewać opozycję, deprecjonować ostrzeżenia. Daje władzy bezkarność. Wczorajszy protest może stać się koniecznym symbolem, cezurą pomiędzy autorytaryzmem a wolnością.

Żeby tak się stało, nie można poprzestać na jednodniowej manifestacji. Media są czwartą władzą, a władza oznacza nie tylko odpowiedzialność (za prawdę, za słowo), ale także realny wpływ. Czas najwyższy, by media z niego skorzystały, wykorzystały kapitał zaufania i popularności, by bronić nie tylko własnej wolności, ale przede wszystkim wolności swoich czytelników i widzów.

Jedyną skuteczną strategią walki o własną wolność i przetrwanie jest odebranie politykom wartości, którą cenią najwyżej, dobra, bez którego nie mogą się obyć – publiczności. Tak jak narkoman uzależniony jest od narkotyków, tak polityk uzależnia się od mediów. Politycy wszystkich partii spędzają mnóstwo czasu na obserwacji, kto, gdzie się pokazał, liczeniu, na jak długo, czy miał tzw. setkę (sam na sam z dziennikarzem, 100 proc. obrazu i dźwięku – to najwyższe dobro w tej branży,) czy wywiad? Ile sekund na wizji? Kto co powiedział schodzi na drugi plan. Ile cytatów? Czy jest nazwisko na tzw. jedynce? (pierwsza strona gazety, wydania online lub główne wydanie programu informacyjnego w telewizji). Stara zasada PR — nieważne, co o tobie mówią, najważniejsze być na pierwszych stronach — jest w przypadku polityków wyjątkowo prawdziwa.

W demokracji to zachowanie całkowicie racjonalne. To widoczność w mediach przekłada się na rozpoznawalność, a rozpoznawalność — na popularność. Popularność na miejsce na liście, a w konsekwencji — na głosy. To media są kluczem do skutecznych kampanii wyborczych. Bez mediów polityk staje się marionetką swojego ugrupowania. Jedyne, na co może liczyć, to „biorące” miejsce na liście i parę plakatów.

Tyle że jeśli nie ma rozpoznawalności, to nie buduje sukcesu własnej partii, lecz jest dla niej obciążeniem. Dlatego tacy ludzie są traktowani jak zapchajdziury. Jak nie mamy nikogo na piąte, szóste miejsce, to na liście damy jakiegoś gapowicza. To kandydaci jadący na gapę. Dostają głosy jedynie dlatego, że reprezentują popularną w danym regionie partię, lecz samodzielnie nie istnieją.

O popularności polityków w dużej mierze decydujecie wy – dziennikarze. Zapraszając ich do własnych programów, dajecie im i scenę, i publiczność. Bez was politycy są niemi. Tracą głos i rację bytu. Politycy prawicy doskonale sobie zdają z tego sprawę. Dlatego pierwszą i najważniejszą karą dla buntowników we własnym obozie jest

wykluczenie

z występów w TVP. Czas najwyższy to zrozumieć. Zrozumieć i wykorzystać. Nie zapraszajcie polityków, którzy chcą was zniszczyć. W krótkim czasie ich szeregi wyraźnie się przerzedzą. Chcecie być czwartą władzą? To solidarnie, tak jak to pokazaliście wczoraj, użyjcie swoich wpływów. Władza bez wpływu jest karykaturą. Czas przestać się bawić.

Argument od zawsze był mniej więcej taki: musimy przedstawić obie strony sporu, żeby widz sam mógł wyrobić sobie własne zdanie. To podstawy dziennikarskiego warsztatu. To prawda. Tylko że dzisiaj walczymy nie o standardy, lecz o życie. O przetrwanie. Standardy dziennikarskiego warsztatu przydadzą się nam w przyszłości jedynie wtedy, gdy tę walkę wygramy, a wygramy ją tylko wtedy, gdy na jakiś czas

zawiesimy owe standardy.

Widz i tak będzie miał wybór. Zawsze może wybrać partyjną propagandę. Tej mamy pod dostatkiem. Do czasu, gdy przegramy i nie będzie już alternatywy.

Czas też sobie samym i widzom powiedzieć prawdę – słynne dziennikarskie standardy były bardzo często wymówką. Wymówką, bo program pełen kontrowersji, kłótni i agresji (najlepiej, gdy ktoś wychodził ze studia) oglądał się lepiej. Wszyscy jesteśmy rozliczani ze słupków oglądalności, tysięcy kliknięć. Im więcej, tym „lepszy” program, a agresja stała się najprostszą receptą na popularność. „Kto kogo zaorał” ogląda się „lepiej”. To samograj. Zbyt często dajemy niebezpiecznym populistom tubę do głoszenia kłamstw do setek tysięcy ludzi. Tak łatwiej, szybciej, bez ryzyka.

W ten sposób sami sobie wyhodowaliśmy potwora. Potwora, który właśnie przystąpił do konsumpcji. To my – wolne media – jesteśmy dzisiaj w karcie dań. Może już starczy? Może trzeba politykom zafundować odwyk? Zaczyna się walka na śmierć i życie. Wasze życie. Wasze miejsce pracy, wasz byt, waszą wolność, wszystko, co tak kochacie. To nie czas na budowanie standardów, gonienie za słupkami czy sentymenty. Trzeba zmiany. I instynkt socjologa mówi mi, że wasi widzowie odetchną. Oni też, po latach kłótni gadających głów, mają już po prostu dość agresji, nienawiści, propagandy i kłamstw. Wolą posłuchać mądrego. Spróbujcie się o tym przekonać.

Pracowałem dla polityków jako strateg. Po paru latach przeszedłem na drugą stronę, pisząc komentarze polityczne w mediach. Korzystając z doświadczenia po obu stronach medialnej barykady, mam dla wydawców i dziennikarzy jedną podstawową radę: przestańcie zapraszać wrogich polityków na swoje łamy. Dla nich media to tlen. Zabierzcie im scenę i publiczność. Tylko w ten sposób możecie skutecznie walczyć o własną wolność i przetrwanie.

Jakub Bierzyński