30 proc. domostw w Polsce ogląda TV tylko naziemną. Po odebraniu licencji TVN im zniknie. I o to chodzi PiS-owi (Onet.pl)

20 lipca 2021

W niektórych komentarzach wokół ustawy anty-TVN pojawia się myśl, że władza wobec TVN jest bezsilna. Pozbawienie TVN-u licencji — twierdzą komentatorzy — nie oznacza przecież wyłączenia sygnału i nie odbije się na popularności telewizji. Nic bardziej mylnego. TVN bez licencji na nadawanie naziemne to cień obecnej stacji. Odebranie licencji to finansowa katastrofa dla Discovery i pozbawienie ponad 8 mln widzów dostępu do programu.

  • Odebranie licencji to finansowa katastrofa dla Discovery i pozbawienie ponad 8 mln widzów dostępu do programu
  • Blisko 30 proc. polskich gospodarstw domowych odbiera wyłącznie telewizję naziemną. Te rodziny natychmiast stracą możliwość oglądania TVN i TVN7 po utracie licencji przez TVN
  • Straty TVN z powodu straty licencji można szacować na połowę przychodów, czyli ponad 800 mln złotych rocznie

Trzeba odróżnić dwie fundamentalne kwestie – licencji na nadawanie dla kablowej stacji informacyjnej TVN24 i innych kanałów tematycznych Discovery oraz licencji dla programów nadawanych naziemnie, czyli głównego TVN i TVN7. To są dwie zupełnie różne kwestie.

Pierwotny pomysł Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczył jedynie nieprzedłużenia licencji dla TVN24. W tym przypadku rzeczywiście groźby okazały się mało skuteczne. Stacje kablowe mogą nadawać na podstawie licencji wydanych w dowolnym innym państwie Unii Europejskiej i wiele polskojęzycznych programów telewizyjnych już teraz z takiej możliwości korzysta. W obliczu bezradności, politycy PiS i podległa im Rada wpadli więc na inny, szatański pomysł – tak zmienić ustawę, by automatycznie odebrać licencję głównej stacji, a to bardzo poważny cios dla całego holdingu.

Dzisiaj blisko 30 proc. polskich gospodarstw domowych odbiera wyłącznie telewizję naziemną. Te rodziny natychmiast stracą możliwość oglądania TVN i TVN7. Zasięg techniczny stacji zmniejszy się ze 100 do 60 proc. TVN straci 40 proc. swojej widowni.

Stacja utrzymuje się wyłącznie z reklam. Reklama warta jest tyle, ilu widzów ją zobaczy. Dlatego ograniczenie zasięgu stacji bije bezpośrednio w jej finanse, ograniczając wpływy z reklam. Dla TVN to suma ogromna. Straty można szacować na połowę przychodów, czyli ponad 800 mln złotych rocznie.

Oczywiście TVN, TVN 7, TVN 24 nie znikną całkowicie wskutek nowelizacji ustawy. Będą nadal mogły nadawać w telewizji kablowej i satelitarnej. Tyle że zmiana warunków nadawania w istotny sposób zmienia kontekst ich funkcjonowania. Oprócz ograniczenia zasięgu i utraty widzów niemających dostępu do telewizji kablowych i satelitarnych zmienia się sytuacja rynkowa stacji. Rynek telewizji kablowych jest wielokrotnie bardziej konkurencyjny niż ograniczony z natury rynek telewizji nadawanych naziemnie. Oznacza to dalsze straty widzów i pieniędzy reklamodawców.

O takie odszkodowanie w skali rocznej może wystąpić Discovery przeciw polskiemu rządowi na podstawie umowy o ochronie wzajemnych inwestycji podpisanej pomiędzy Polską a USA. Ale to groźba dla polityków PiS bez znaczenia. Proces będzie trwał dłużej niż ich władza, a odszkodowania zapłacą i tak, w postaci podatków, wyborcy.

Ogromny zysk polityczny jest natomiast natychmiast, tu i teraz. Gotowy do skonsumowania w postaci wyniku kolejnych wyborów. Trzeba tylko ograniczyć konkurencję dla partyjnych przekazów TVP i gotowe.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to w polityce zawsze chodzi o jedno – o władzę. Kaczyński przekonał się obserwując Viktora Orbana i samego protoplastę „nieliberalnej demokracji”, którą buduje, Władimira Putina, że kontrola nad mediami stanowi klucz do władzy. Skoro można wykreować dowolną rzeczywistość, nie trzeba wyprowadzać wojska na ulice lub fałszować wyniku wyborów. Można w elegancki i pozornie legalny sposób utrzymywać nieograniczoną niczym władzę latami. Nikt już władzy na ręce przecież patrzeć nie będzie. Pokorne media milczą. Opozycja jest niema.

Można spokojnie i z zasłużoną satysfakcją konsumować owoce swego politycznego zwycięstwa powołując się na pozornie demokratyczną legitymizację. „Lud tak chciał”. A że nie miał alternatywy? Cóż, media są kluczem do utrwalenia najbardziej nawet niewydolnej i skorumpowanej władzy.

Jakub Bierzyński