Czekając w smogu na atom. Ten kryzys jest wynikiem polityki rządu i PiS nic nie usprawiedliwia (Nesweek.pl 29.22.2022)

8 grudnia 2022

Dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński radzi Polakom jak przetrwać zimę: „palić wszystkim, czym się da”. Na jutro obiecuje trzy elektrownie atomowe. Tyle, że „jutro” oznacza 20 lat i nie wiadomo jeszcze, skąd wziąć na nie pieniądze. Jak doczekać do tego czasu? Paląc chrustem? Kiedy PiS odblokuje odnawialne źródła energii?Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz MorawieckiPrezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki – Adam Chełstowski /

Do tej pory w Polsce na skutek zanieczyszczenia powietrza co roku umierało ponad 100 tys. osób. Jarosław Kaczyński, wzywając do „palenia czym się da”, w tym zakazanym do niedawna węglem brunatnym, skazuje na śmierć dodatkowe dziesiątki tysięcy. To klęska rządu, oznaka bezradności i wyraźny sygnał: dobrobyt władzy jest ważniejszy niż życie obywateli.

Nie wiadomo, ile węgla przypłynie do polskich portów

Ofiar zatrucia wszak nikt nie policzy, a widmo niedogrzanych mieszkań, braku węgla i ciemności jest dla władzy wyjątkowo bolesne. Bolesne, bo bezpośrednio dotyka codziennego doświadczenia najwierniejszych wyborców. To mieszkańcy małych miast i wsi ogrzewają domy, paląc w piecach. To niżej wykształconych i mniej zarabiających najbardziej bije po kieszeni wzrost cen opału. Na nic wielkie slogany o suwerennej Polsce, wstawaniu z kolan i konsolidacji państwa, nie pocieszy wielka narodowa flaga na strzelistym maszcie w każdym powiecie, gdy w domu zimno i ciemno. Bez prądu nawet TVP nie działa.

Stąd gorączkowe zabiegi, by czekającym nas tej zimy kryzysem energetycznym obciążyć politycznych oponentów. Winne są samorządy, bo „nie chcą dystrybuować węgla”. Węgla nie ma, bo „PO zlikwidowała kopalnie.” Rząd importuje węgiel z całego świata w „wystarczającej ilości”. Co prawda jest to węgiel „sortowany, który zamienia się w niesortowany”, ale po „sortowaniu” w kraju nadaje się do zużycia. To wszystko zaklęcia rządowej propagandy. A jak jest naprawdę? Nie wiadomo, ile węgla przypłynie do polskich portów. Nie wiadomo, w jakim tempie będzie rozładowany. I nie wiadomo, w jakim stopniu nadaje się jako opał.

Czy rzeczywiście w kraju Unii Europejskiej rząd musi wzywać do zbierania chrustu na opał? Czy do tego musiało dojść? Nie. Kryzys energetyczny w Polsce jest wynikiem polityki rządu i nic, nawet wojna w Ukrainie i blokada eksportu surowców z Rosji, rządu PiS nie usprawiedliwia.

Kiedy PiS zacznie inwestować w odnawialne źródła energii?

Węgla mamy na 200 lat – powiedział Andrzej Duda podczas szczytu klimatycznego w Katowicach w grudniu 2018 r. Nie powiedział tylko, że polskie górnictwo jest trwale nierentowne, a zamykanie kopalń jest ekonomiczną koniecznością. W latach 1990-2020 dotacje do górnictwa wyniosły 135 mld zł (dane za Business Insider z dn. 28 lipca 2022 r.).

Politycy prawicy i ich propaganda wmawiają widzom, że PO zamykała kopalnie. To nieprawda. W latach rządów Donalda Tuska zamknięto jedną kopalnię węgla kamiennego, a od 2015 r. rząd PiS zamknął ich dziesięć. Problem w tym, że ograniczeniu wydobycia nie towarzyszyła zmiana w energetyce. Likwidując polskie kopalnie, rząd PiS postawił bowiem na import tańszego rosyjskiego węgla. Od 2015 roku ilość węgla importowanego z Rosji wzrosła z 5 mln ton rocznie do 13 mln ton w 2018, by w 2021 r. osiągnąć 8 mln ton.

PiS najpierw zwiększyły nasze uzależnienie od węgla z Rosji, a potem próbował błyskawicznie się od niego uwolnić. Wobec wojny w Ukrainie i antyrosyjskich nastrojów w Polsce, premier Morawiecki chciał zbić kapitał popularności i praktycznie z dnia na dzień ogłosił całkowite embargo na import węgla z Rosji. Chciał się zaprezentować jako „twardy człowiek” w odróżnieniu np. od ostrożnych Niemców. Na skutek nie trzeba było czekać. Podczas gdy po drugiej stronie granicy rosły hałdy nieodebranego węgla, w kraju wybuchła węglowa panika. Ceny rosły, składy świeciły pustkami. Propaganda jeszcze niedawno oskarżała Unię o bezczynność i „finansowanie krwawej wojny Putina”, teraz na tę samą Unię zrzucała odpowiedzialność za braki opału, wmawiając widzom, że embargo wprowadzono pod europejskim przymusem.

Odnawialne źródła energii. Ile kosztuje elektrownia atomowa?

Rządowi zajrzał w oczy wyjątkowo niebezpieczny kryzys, bo dotyczący bezpośrednio najwierniejszych wyborców. Partia rządząca zachowała się jak zawsze: lekarstwem na każdy problem jest niezawodna propaganda, zamiast konkretnych rozwiązań na dziś, mocarstwowe plany na wielkie jutro. Propagandową ucieczką do przodu tym razem jest elektrownia atomowa. Ba, nie jedna, ale od razu dwie lub nawet trzy.

To nic innego niż emanacja fundamentów populistycznej polityki: zamiast chleba – igrzyska, zamiast realnych rozwiązań dzisiejszych problemów – wielkie plany na imperialną przyszłość. A prawda jest taka, że na trzy elektrownie atomowe w najbliższej przyszłości Polski po prostu nie stać. Jedna kosztuje co najmniej 100 mld zł. Koszt trzech przekracza granice zdrowego rozsądku. I bez atomowych planów rząd musi w przyszłym roku pożyczyć tylko na bieżące zobowiązania 350 mld zł. Sama obsługa zadłużenia będzie nas kosztować 100 mld zł – tyle, co jedna atomówka. Skąd wziąć pieniądze na tak potężnie inwestycje? Nikt tego nie wie.

„Energetyka wiatrowa została zablokowana, fotowoltaikę zahamowano”

Przyczyny i rozwiązanie kryzysu energetycznego w Polsce leżą zupełnie gdzie indziej. Podstawowy problem polega na tym, że rząd PiS od momentu powstania bojkotował europejską transformację energetyczną. Energetyka wiatrowa została zablokowana, fotowoltaikę zahamowano, a wielkie pieniądze z opłat emisyjnych (57,5 mld zł do 2021 roku), które miały sfinansować przemiany energetyczne, przejedzono. Rząd za wszelką cenę walczył o utrzymanie status quo nawet wbrew oczywistej logice – wspomnijmy budowany na siłę blok węglowy w Ostrołęce, który ostatecznie trzeba było rozebrać. Bilans: prawie 1,5 mld zł strat.

W zeszłym roku sieci energetyczne odmówiły przyłączenia instalacji odnawialnych źródeł energii, czyli przede wszystkim fotowoltaicznych, o mocy 15 GW. To znaczy, że państwo w jednym roku odmówiło uruchomienia instalacji dysponującej 25 proc. całości mocy produkcji energii w całym kraju. Bez nakładów, bez długów, bez lat inwestycji. Tu i teraz. Ten potencjał został zmarnowany. Oczywiście sama potencjalna moc nie jest ostatecznym wskaźnikiem wydajności. Panele działają tylko w słoneczne dni. Ale i tak realna ilość produkowanej energii wynosi blisko połowę potencjalnej mocy (z 30 proc. udziałem w potencjale produkcyjnym, OZE ostatecznie wyprodukowały 15 proc. energii). Biorąc pod uwagę rzeczywistą sprawność energetyki odnawialnej, Polska tylko w ubiegłym zrezygnowała z przyłączenia źródeł energii o możliwości zbliżonej do planowanej elektrowni atomowej. Dlaczego?

Pytanie jest o tyle zasadne, że inwestycje w produkcję tego prądu już zostały podjęte. I to nie przez państwo tylko przez miliony jego obywateli. Już dzisiaj milion gospodarstw domowych produkuje własny prąd. Tysiące chciało, lecz im odmówiono. Odpowiedź jest prosta: państwowy operator nie zdołał zmodernizować sieci przesyłowych, by były w stanie przyjąć tę energię do systemu. Cóż, inwestycje w sieci przesyłowe i magazynowanie energii nie są tak propagandowo nośne, jak wielkie plany budowy elektrowni atomowej. Propaganda wygrała z realiami.

Do dziś nie wiadomo, jakie interesy stały za zablokowaniem energetyki wiatrowej w Polsce. Raczej nie było to lobby węglowe, skoro rząd PiS zamykał kopalnie. Przeważył import węgla z Rosji? Możliwe. Nie wiadomo jakie interesy stoją za zablokowaniem fotowoltaiki. Wydawać się mogło, że 25 proc. mocy i 13 proc. energii w kraju targanym kryzysem energetycznym, gdzie nie wiadomo, czym ogrzać domy piechotą nie chodzi. A jednak.

„Dla odnawialnych źródeł energii nie ma sensownej alternatywy”

Za kryzys i wzrost cen energii propaganda próbuje obarczyć odpowiedzialnością Unię Europejską. Czym zawiniła Bruksela? Po pierwsze, to ona rzekomo miała narzucić embargo na import węgla. Po drugie, wprowadziła opłaty klimatyczne. Pamiętamy słynne billboardy z żarówkami.

A jak jest naprawdę? Opłaty ba ETS (czyli system handlu zezwoleniami na emisję CO2) stanowią 20 proc. wartości energii wytwarzanej z węgla. Ale, co kluczowe, w całości trafiają do polskiego budżetu i miały finansować transformację energetyczną z węgla, ropy i gazu na rzecz wiatru i słońca. Tak się w Polsce nie stało. Pieniądze z tego podatku energetycznego (przypomnijmy: 57,5 mld zł!), rozpłynęły się w budżecie i w większości trafiają do utrzymania obecnego stanu rzeczy: subwencji do kopalni i ich właścicieli, czyli energetycznych molochów, oraz na dopłaty do cen prądu dla obywateli.

To bardzo kosztowna droga donikąd. Koszty produkcji prądu ze źródeł odnawialnych zmalały w ciągu ostatnich 10 lat o blisko 90 proc. i dziś są niższe od atomu ponad trzykrotnie, a od węgla – dwukrotnie. Mowa o kosztach z uwzględnieniem inwestycji, ale bez opłat klimatycznych. Gdy dodać do tego koszty podatków, a przede wszystkim koszty społeczne: głównie tysiące przedwczesnych zgonów, koszty opieki nad chorymi z zatrucia itp., to ostateczny rachunek jest jednoznaczny. Dla OZE nie ma sensownej alternatywy.

Dlaczego rząd ogłasza wielkie inwestycje w atom z pieniędzy, których nie ma, zamiast przyłączyć do sieci energetycznej instalacje, które realnie istnieją i zostały sfinansowane z kieszeni obywateli? Dlaczego blokuje się możliwość produkowania energii przedsiębiorcom? Wielu przemysłowych odbiorców prądu jest gotowych do produkcji energii na własne potrzebt. Cóż z tego, gdy rząd blokuje ustawę o liniach bezpośrednich łączących miejsce wytworzenia z odbiorcami? Naprawdę trudno to zrozumieć.

Elektrownia atomowa najwcześniej za 20 lat

Owszem, trzeba pamiętać, że same OZE nie zastąpią elektrowni węglowych czy gazowych. Po prostu czasami słońce nie świeci, a wiatr nie wieje. Wtedy system energetyczny potrzebuje źródła energii, które uzupełni niedobory. Dziś tę rolę odgrywają elektrownie węglowe. Atom może być idealnym uzupełnieniem OZE na pochmurne dni i bezwietrzne noce, ale stanie się to najwcześniej za 20 lat. W dzisiejszym tempie umierania ponad 2 mln z nas czystego prądu z atomu po prostu nie doczeka.

Polityka energetyczna PiS to jedno wielkie pasmo porażek. Od zablokowania wiatraków przez ówczesną ministrę edukacji, po dzisiejsze wielkie zapowiedzi budowy elektrowni atomowych. Powtórzę – w 2021 roku odmówiono przyłączenia gotowych instalacji fotowoltaicznych o mocy wynoszącej 25 proc. całości polskiego rynku energetycznego zdolnych produkować 13 proc. prądu.

Prawie milion gospodarstw chce wyręczyć państwo, inwestując własne pieniądze w produkcję prądu. Ludzie widzą trzykrotny wzrost cen na własnych rachunkach i umieją liczyć. Stawiają na fotowoltaikę, bo wiedzą, że to najtańsze rozwiązanie. Nie czytają porównań ekonomistów, nie są specjalistami. Wielu nie zdaje sobie też pewnie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą ogrzewanie domów węglem i śmieciami. Nie wiedzą, że są najbardziej narażeni w Europie. Że 90 proc. wszystkich kotłów domowych w Unii Europejskiej zainstalowanych jest właśnie w Polsce. Nasz kraj jest absolutnym rekordzistą w zanieczyszczeniu powietrza i skali spowodowanych nim zgonów.

Za rok w listopadzie Polacy zapalą o wiele tysięcy więcej świeczek na grobach swoich bliskich. Nie będą wiedzieć, że część to ofiary „palenia czym się da”. Masowe zabójstwo smogiem jest niewidoczne i ciche.

A przecież nie musimy umierać od smogu i nie musimy płacić bajońskich sum za prąd. Wielka rozproszona elektrownia na dachach polskich domów tylko czeka, by ją podłączyć do sieci. Na atom wcale nie musimy czekać bezczynnie.

Jakub Bierzyński