Koniec kampanii. Czeka nas polityczny thriller w noc wyborczą. (Onet)

10 lipca 2020

Wybory prezydenckie 2020. Koniec kampanii. Jakub Bierzyński komentuje

Dzisiaj kończy się kampania prezydencka. Kampania pod wieloma względami wyjątkowa. Warto w ostatniej chwili spojrzeć na to, gdzie przebiega główna linia podziału i zastanowić się, po której stronie tej linii jest moje, wyborcy, miejsce. Innymi słowy ostatnia chwila na refleksję.

O zwycięstwie lub porażce kandydata zdecyduje niewiele głosów. Prawdopodobnie dziesiątki tysięcy. W takiej sytuacji każdy głos się liczy. Każdy wyborca jest na miarę złota
W noc wyborczą czeka nas prawdziwy polityczny thriller. Prawdopodobnie w niedzielę wieczorem po raz pierwszy nie poznamy zwycięzcy wyborów
Obaj kandydaci – jeden obiecując nowe programy socjalne, drugi strasząc ich likwidacją – po prostu mijają się z prawdą
Prawo i Sprawiedliwość może zostać pokonane własną bronią. Populizm polityków i roszczeniowość wyborców obracają się dzisiaj przeciw niemu

Łeb w łeb

Kampania ta jest wyjątkowa po pierwsze dlatego, że jeszcze nigdy w historii polskich wyborów szanse obu kandydatów nie były tak wyrównane. Sondaże przedwyborcze raz dają minimalną przewagę obecnemu prezydentowi, raz jego konkurentowi. Niezależnie od tego kto prowadzi, to przewaga faworyta mieści się w granicach błędu statystycznego.

Co to oznacza? Po pierwsze to, że najpopularniejszy pretekst by nie iść do wyborów w postaci przekonania, że “od mojego głosu przecież nic nie zależy”, w tej sytuacji nie ma racji bytu. O zwycięstwie lub porażce zdecyduje niewiele głosów. Prawdopodobnie dziesiątki tysięcy. W takiej sytuacji każdy głos się liczy. Każdy wyborca jest na miarę złota. Dlatego obaj kandydaci tak desperacko zabiegają o mobilizację swoich elektoratów. Walka będzie trwała do ostatniej chwili.

Horror w wieczór wyborczy

Po drugie w noc wyborczą czeka nas prawdziwy polityczny thriller. Prawdopodobnie w niedzielę wieczorem po raz pierwszy nie poznamy zwycięzcy wyborów. Jeśli sondaże się nie mylą, różnica w wynikach badania exit poll może być także w granicach błędu statystycznego. Wynik rozstrzygnie dopiero Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów.

Jak wiadomo, PKW podaje szacowane wyniki po kolejnych przeliczeniach napływających z Obwodowych Komisji Wyborczych. Pierwszy komunikat wydany na podstawie 70 proc. protokołów będzie korzystny dla obecnego prezydenta. Potem wynik będzie się zmieniał na korzyść jego konkurenta. To efekt, z którym mieliśmy do czynienia w pierwszej turze.

Mechanizm jest bardzo prosty. Jedną z najważniejszych zmiennych determinujących preferencje wyborcze jest wielkość miejscowości zamieszkania. Mniejsze komisje w okręgach o mniejszej liczbie mieszkańców szybciej liczą głosy. Dlatego ich protokoły spływają szybciej i skrzywiają pierwsze wyniki podawane przez PKW na korzyść Andrzeja Dudy. Komisje z dużą ilością głosów, z dużych i wielkich miast potrzebują więcej czasu by zakończyć pracę. Dlatego z czasem Trzaskowski “nadrabiał” wynik.

Podobnie będzie i tym razem. Wyniki exit poll mogą wskazywać na remis. Pierwszy komunikat PKW, jeśli będzie korzystny dla Andrzeja Dudy dając mu przewagę 1-3 punktów, nadal nie przesądzi o ostatecznym zwycięstwie. Innymi słowy czeka nas prawdziwy wyborczy horror.

Plebiscyt

Horror tym bardziej emocjonujący, że to najważniejsze wybory wolnej Polski. Linia podziału jest bardzo ostro zaznaczona. Paradoksalnie to chyba jedyny punkt w tej kampanii, w którym kandydaci zgadzają się ze sobą: wybory prezydenckie 2020 to de facto plebiscyt “za” lub “przeciw” władzy PiS.

Andrzej Duda przedstawia się jako gwarant kontynuacji polityki rządu. Jego kampania dyskontuje sukcesy Prawa i Sprawiedliwości. To, co było najważniejszym zarzutem wobec jego poprzednika (słynny proporczyk PO na mównicy Bronisława Komorowskiego w trakcie debaty prezydenckiej) dziś przedstawiane jest jako największa zaleta. Prezydent z jednego obozu politycznego, reprezentant władzy, gwarantuje kontynuacje polityki rządu i sprawi, że polityka ta będzie sprawnie realizowana.

Sztabowcy Dudy próbują największe zarzuty wobec jego prezydentury – niesamodzielność, bezwolne podpisywanie wszystkich ustaw, brak inicjatywy, zależność od Jarosława Kaczyńskiego – przedstawić jako najważniejsze atuty. A więc z jednej strony kontynuacja słusznej polityki, wielkich reform, prosperity gospodarczej i budowania dobrobytu Polaków z drugiej chaos, obstrukcja, bałagan a przede wszystkim pewność, że wszystkie zdobycze socjalne przeforsowane wbrew krytyce opozycji zostaną Polakom zabrane.
Trzaskowski podbija stawkę

Trzaskowski od początku kampanii wychodzi z roli “opozycji totalnej”. Na poziomie symbolicznym z szacunkiem mówi o Lechu Kaczyńskim. Przyznaje, że jego konkurencji postawili wiele słusznych diagnoz społecznych, i co najważniejsze, jednoznacznie potwierdza, że programy socjalne Prawa i Sprawiedliwości są zasadne i zapowiada ich utrzymanie. Mało tego, obiecuje nowe. 200 zł za każde dziecko na emeryturze to program, którego koszty są porównywalne z 500 Plus (między 20 a 40 mld zł).

Zrealizowanie zapomnianej obietnicy Andrzeja Dudy z poprzedniej kampanii, czyli podwyższenie kwoty wolnej od podatku to kolejne 20 mld, które mają zostać w kieszeniach podatników. Czy te zapowiedzi są realne? Czy Rafał Trzaskowski utrzyma stare i zrealizuje nowe obietnice? Czy też przeciwnie, jak chce Andrzej Duda, wszystko Polakom zabierze? Kto ma racje w tym najważniejszym chyba w tej kampanii sporze?

Strachy i obietnice

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim prezydent nie ma bezpośredniego wpływu na politykę socjalną rządu. To nie Kancelaria Prezydenta decyduje o wdrażaniu lub zaniechaniu programów takich jak 500 Plus, 13. emerytura czy inne. To po prostu nie leży w kompetencjach prezydenta. Jedyne co prezydent może zrobić to wystąpić z inicjatywą ustawodawczą. To większość parlamentarna i wyłoniony przez tę większość rząd kształtuje politykę gospodarczą i społeczną kraju.

Prezydent może najwyżej obiecać, że “dołoży wszelkich starań”, czyli że z taką inicjatywą ustawodawczą wyjdzie, ale nie że ją spełni, bo o tym decyduje większość parlamentarna, nie on. Po fakcie zawsze może wyborcom powiedzieć: zrobiłem wszystko co w mocy prezydenta, ale zła partia odmówiła pomocy Polakom.

Dlatego obaj kandydaci: jeden obiecując nowe programy socjalne, drugi strasząc ich likwidacją, po prostu mijają się z prawdą. Trzaskowski może realnie obiecać, że wyjdzie z inicjatywą nowych danin stawiając PiS w bardzo trudnej sytuacji. Zawetować takie projekty w Sejmie to nic innego, niż przyznanie się do tego, że albo stan finansów publicznych jest gorszy niż rząd go przedstawia (“pieniędzy mamy nieograniczoną ilość”), albo PiS pożegna się z długo budowanym wizerunkiem prospołecznej partii zwykłych ludzi.

Pamiętajmy, że za trzy lata są kolejne wybory parlamentarne. Nie ma wątpliwości, że obie strony będą zbierać do nich amunicję od momentu zakończenia kampanii prezydenckiej. Argument o tym, że Trzaskowski rozmontuje system redystrybucji socjalnej zbudowany przez PiS jest kłamliwy nie tylko dlatego, że prezydent nie ma takiej kompetencji. Po prostu Trzaskowski nawet gdyby bardzo chciał, nie może – będąc prezydentem – zmienić polityki socjalnej rządu.

To Trzaskowski naprawdę chce rozdawać

Straszenie Trzaskowskim to czysta demagogia także z drugiego powodu. Przedstawiciel opozycji nie ma żadnego interesu w tym, żeby Polakom przywileje socjalne odbierać. Po co miałby to robić? Żeby jego partia przegrała kolejne wybory? W interesie Trzaskowskiego jest nie tylko opowiedzenie się za przywilejami socjalnymi rządu PIS, ale dołożenie nowych. Prezydent wydaje przecież “nie swoje” pieniądze. To nie on jest odpowiedzialny za stan finansów i równowagę budżetu.

Paradoks polega na tym, że wyborcy motywowani finansowo, ci dla których najważniejszą wartością są przepływy pieniężne, a fundamentalną motywacją do głosowania to “pieniądze na rękę od rządu”, powinni właśnie głosować na Trzaskowskiego. On ma zdecydowanie większy interes polityczny w proponowaniu kolejnych programów redystrybucji. Niech rząd jego konkurentów martwi się jak odmówić wyborcom zasłużonej pomocy w ciężkich czasach lub skąd znaleźć na tą pomoc pieniądze.

Proponując 200 zł dodatku do emerytury i inne tego rodzaju pomysły Trzaskowski nic nie ryzykuje. Duda tak. Bo to jego obóz będzie się musiał tłumaczyć z braku pieniędzy w budżecie, z konieczności zaciskania pasa, oszczędności i konsekwencji kryzysu gospodarczego, który właśnie puka do każdych polskich drzwi.

PiS może zginąć od własnej broni

Faktycznie jest zatem dokładnie odwrotnie niż przedstawia to kampania urzędującego prezydenta. Jego oponent jako jedyny ma polityczny interes w tym, żeby nie tylko utrzymać politykę rozdawnictwa swoich przeciwników, ale mnożyć kolejne przywileje. W ten sposób zyska popularność kosztem swoich przeciwników albo doprowadzi do załamania finansów państwa i katastrofy, za którą odpowiedzialność poniesie rząd. Za każdym razem wygrywa.

To dobra perspektywa dla opozycji i Rafał Trzaskowski ją świetnie rozumie. Prawo i Sprawiedliwość może zostać pokonane własną bronią. Populizm polityków i roszczeniowość wyborców obracają się dzisiaj przeciw niemu: PiS i Duda dał ci, wyborco, już wszystko co miał. Jeśli chcesz więcej, wybierz konkurenta. On nie tylko z chęcią obiecuje, ale we własnym interesie zrobi wszystko żebyś miał za co być mu wdzięczny przy następnych wyborach za trzy lata.

Jakub Bierzyński