Propaganda – poza prawdą i doświadczeniem. Najlepiej jako jedyny obraz rzeczywistości. Bez wyboru (Onet.pl)

27 maja 2022

W mediach i na forach społecznościowych często pojawia się pytanie: dlaczego propaganda działa, skoro opiera się na kłamstwie? Jak to się dzieje, że pomimo negatywnej weryfikacji faktów, ludzie są skłonni w nią wierzyć? Dlaczego źródła propagandy wielokrotnie kompromitowane, nie tracą swojej siły rażenia? Dlaczego notorycznie kłamiący politycy są na szczytach rankingu zaufania? Jaki mechanizm napędza wiarę w kłamstwo? – pisze Jakub Bierzyński.*

  • Odpowiedź jest prosta: propaganda jest zjawiskiem poza kłamstwem i prawdą, kategorie epistemologiczne są nieadekwatne
  • Prawda jej nie dotyczy, fałsz nie przeszkadza. To miary z innego świata
  • Świat propagandy opiera się na mechanizmie wiary, nie wiedzy, jak religia 

W samej definicji pojęcia nie ma słowa o prawdzie lub fałszu: propaganda (słownik PWN)[łac.], celowe oddziaływanie na zbiorowości i jednostki zmierzające do pozyskania zwolenników i sojuszników, wpojenia pożądanych przekonań i wywołania określonych dążeń i zachowań.

Mechanizm propagandy jest dobrze znany, lecz trudno zrozumieć istotę zjawiska.

Zniszczyć poczucie rzeczywistości

Uwolnić się od kategorii prawdy i fałszu to pierwsze i najważniejsze zadanie. Politycy uprawiający propagandę celowo i systematycznie kłamią. Początkowo budzi to oburzenie, o weryfikację faktów nietrudno, lecz odkłamanie ich wypowiedzi nic nie daje. Celem tych kłamstw nie jest oszukanie kogokolwiek. Celem jest przyzwyczajenie ludzi do fałszu, relatywizacja rzeczywistości. “Oni kłamią, ale wszyscy kłamią”.

“Jest nasza prawda i ich prawda”, “Nie ma jednej prawdy”. Zakłamanie jest fundamentem skutecznej propagandy. To jak mącenie wody. Chodzi o to, by zniszczyć poczucie rzeczywistości. Odebrać ludziom zdolność odróżniania prawdy od kłamstwa. Zatrzeć granice. Zaburzyć poczucie rzeczywistości. Im więcej fałszu, tym lepiej. Kłamstwo jak trucizna zaburza zdolność postrzegania. Dlatego fałsz jest świetnym narzędziem propagandy. Im bardziej kłamliwa, tym lepiej.

Nie chodzi o przekonanie ludzi do swej racji. Gdy ludziom jest już wszystko jedno, gdy sam nie wiem, w co mam wierzyć, to znaczy, że grunt pod skuteczną propagandę został zbudowany. Im więcej kłamstwa, tym szybciej osiągnie się pierwszy cel. Efekt? Usunięcie rzeczywistości jako instancji weryfikującej własne działania i komunikaty. Przeniesienie się w krainę ułudy, w krainę, gdzie obiektywna prawda nie istnieje, gdzie każdy zyskuje wolność wyboru własnej.

Najlepiej ujął to rosyjski socjolog Grigorij Judin: “Propaganda mówi ludziom, że nikomu nie wolno wierzyć (…), uczy, że wszyscy kłamią, a prawda nie istnieje. Zadaniem człowieka jest wybór takiej interpretacji wydarzeń, z którą mu łatwiej żyć. Bardziej komfortowego kłamstwa”.

Propaganda nie musi być prawdziwa, musi być spójna

Kolejnym zadaniem propagandy nie jest przekonanie do własnej interpretacji zdarzeń, lecz dostarczenie języka opisu rzeczywistości zgodnego z przekonaniami odbiorcy. Nie powiemy ci, jak jest, lecz powiemy ci to, co chcesz usłyszeć. Ludzie mają silną potrzebę spójności własnych poglądów. Wierzą w to, co jest z nimi zgodne, odrzucają to, co budzi dyskomfort konfrontacji. Propaganda obsługuję tę potrzebę doskonale.

Dlatego nie musi być prawdziwa, musi być spójna. Poszczególne przekazy muszą pasować jak elementy puzzle do całości obrazka. Nie ma miejsca na niuanse – mogą budzić w odbiorcy wahanie. Refleksja nie jest potrzebą, która propaganda obsługuje. Tą potrzebą jest wiara. A wiara musi być jednolita i spójna jak głaz. Dlatego przekaz jest toporny, jednostajny i wielokrotny. Powtarzane tysiąc razy kłamstwo nie staje się prawdą, ale staje się jej pozorem. “Wszyscy” nie mogą się mylić. Stąd “przekazy dnia”.

Podstawowym warunkiem skuteczności propagandy jest jej odpowiednie zorkiestrowanie: politycy, media, influencerzy i “ludzie tacy jak ja” w internecie muszą mówić to samo. Wiarygodność propagandy nie jest budowana na związku z faktami, lecz na powszechności sądów i opinii. Najbardziej niewiarygodna bzdura usłyszana z wielu źródeł staje się rzeczywistością. Vox populi, vox Dei. Ludzie zarządzający propagandą mają w nosie związek z rzeczywistością, natomiast bardzo dbają o spójność przekazu. Od konferencji prasowej do farmy trolli w internecie. Wszyscy muszą powtarzać to samo.

Fałsz budzi większe emocje

Kłamstwo jest podstawowym narzędziem skutecznej propagandy. Zdawał sobie z tego sprawę ojciec współczesnej socjotechniki Joseph Goebells. “Im większe kłamstwo, tym ludzie szybciej w nie uwierzą”. Jego teza stała się jeszcze bardziej aktualna we współczesnych czasach. REKLAMAhttps://f421ceca47ce071860e67603bd14d66a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Według badań mediów społecznościowych kłamstwo rozpowszechnia się osiem razy szybciej niż prawda. Dlaczego? To proste – algorytm Facebooka oparty jest na indywidualnych preferencjach. Wyświetla ci to, co chcesz zobaczyć, nie to, co jest prawdziwe. Fałsz budzi większe emocje. Zjawisko baniek internetowych zostało świetnie opisane. Te bańki wykorzystują politycy jako wtórne potwierdzenie własnych kłamstw.

Alternatywna rzeczywistość tworzona przez propagandę jest zawsze optymistyczna: “Zwykłym ludziom żyje się lepiej”. “Wierzymy w świetlaną przyszłość”. Obiorcy często zmęczeni rzeczywistością (reżimy uprawiające propagandę słabo sobie z nią radzą) chcą usłyszeć, że ich niedola ma sens. Stąd bierze się odporność propagandy od pogarszającej się zazwyczaj rzeczywistości. Im gorzej, tym lepiej. Łatwiej ludziom pogodzić się z niedostatkiem, biedą, niż wyrzec się własnych poglądów, gdy poglądy te mają charakter religijnej wiary.

W smutnej rzeczywistości chcą zobaczyć światełko nadziei. To łatwiejsze niż przyznać się do błędu. Dlatego propaganda jest zawsze radosna, optymistyczna, wesoła. Cóż, że nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Kategoria prawdy lub fałszu już od dawna się jej nie ima, najważniejsze, że nadal obsługuje potrzeby odbiorców. A im gorzej im się żyje, tym bardziej chcą, by ich okłamywać. Nadzieja umiera ostatnia.

Nie możemy zmienić rzeczywistości? Zmieńmy przekaz

Alternatywne media na tym tle wypadają fatalnie. Krytykują i oczerniają. Nie proponują nic pozytywnego. Są przygnębiająco smutne. “Nie chcę tego już słuchać”, Gdy kategoria prawdy i fałszu nie ma zastosowania, gdy możesz wybrać swoją własną prawdę, wybierasz tę dobrą, fajną, kolorową, pełną entuzjazmu i nadziei. To takie ludzkie.

W ostatniej fazie, gdy już osiągnęliśmy szczyt możliwości mobilizacji elektoratu wokół naszej pozytywnej i radosnej prawdy, trzeba wyeliminować brużdżących negatywnych, patologicznych narzekaczy. Ostatnia faza to wykluczenie konkurencji.

Tym bardziej, jeśli to będzie jedyny obraz rzeczywistości. Bez wyboru. Dlatego autorytarna władza zawsze dąży do eliminacji alternatywnych źródeł informacji. Monopol na kreowanie rzeczywistości jest ostatnią fazą rozwoju propagandy. Radosny, optymistyczny przekaz nie ma kontrapunktu. Skoro nie możemy zmienić rzeczywistości (a ta zazwyczaj w reżimach posługujących się propagandą jest parszywa) zmieńmy przekaz. Osobista percepcja jest ograniczona do codziennego doświadczenia, media serwują nam “zobiektywizowany” obraz. Że fałszywy, to nie ma żadnego znaczenia. Przecież wszyscy chcemy, żeby było dobrze prawda?

Jakub Bierzyński