To ostatnia szansa na domknięcie w Polsce systemu autorytarnego

21 lipca 2021

Atak na TVN to rzut na taśmę Jarosława Kaczyńskiego. PiS wie, że nadchodzi czwarta fala epidemii, a rząd nie ma się jak przed nią obronić .

  •  Polacy nie zaakceptują kolejnego lockdownu
  • Rząd nie może zdecydować się na przyznanie przywilejów zaszczepionych, bo nie zaakceptują tego wyborcy PiS
  • Wariant brytyjski – zignorowanie epidemii – także nie wchodzi w grę, bo przy małej liczbie zaszczepionych oznacza katastrofę
  • Atak na TVN i plany dokończenia reformy sądownictwa to rzut na taśmę, zanim sytuacja rządu gwałtownie się pogorszy

Nie ma wątpliwości, że jesienią czeka nas kolejna, czwarta już fala COVID-19. To bardzo zła wiadomość dla rządzących. Jarosław Kaczyński ma cztery opcje radzenia sobie z sytuacją. Każda zła.

Jak wynika z badań pracowni IBRIS, Polacy są COVID-em śmiertelnie zmęczeni (badania fokusowe, wiosna 2021). Dominująca emocja społeczna to chęć powrotu do normalności. Za wszelką cenę. REKLAMA

To powód, dla którego notowania PiS nie ucierpiały mimo tego, że nachalna propaganda władzy nie potrafiła przykryć oczywistej prawdy – Polska poradziła sobie z epidemią najgorzej w Europie. Liczba zgonów na milion mieszkańców jest porażająca. System opieki zdrowotnej prawie się załamał. Polska przeżywa prawdziwą katastrofę demograficzną spowodowaną z jednej strony rekordowo niskimi urodzeniami, z drugiej — ponad setką tysięcy nadmiarowych zgonów. I znów jest to jeden z najgorszych wyników w Europie.

Wydawałoby się, że zbór tych faktów powinien dać opozycji argumenty, by przekonać wyborców, że krajem rządzą niekompetentni dyletanci, a sposoby radzenia sobie z epidemią, jak wynika z maili Dworczyka, dyktowane były nie troską o zdrowe i życie obywateli, lecz krótkotrwałymi celami propagandy. Tymczasem notowania PiS rosły, a opozycja w tej kwestii zamilkła. Słusznie, bo jak wynika z badań, Polacy po prostu pandemię wyparli. Nie chcą słyszeć o ofiarach. Nie chcą pamiętać o chorych. Chcą zapomnieć o lęku i przygnębieniu.

Ktokolwiek by chciał teraz rozliczyć rząd Mateusza Morawieckiego z nieudolności, padłby ofiarą własnej broni. Publiczność odwróciłaby się od posłańca. Nie chce już słyszeć złych wieści. Dlatego pomimo oczywistych błędów, ogromnych i zbędnych kosztów ekonomicznych oraz społecznych, a także licznych ofiar, Morawiecki zyskał ogłaszając koniec epidemii.

Lud wypiera złe wspomnienia. Lud chce wierzyć, że teraz będzie dobrze i każdy, kto mu to obieca, zyska sympatię i zaufanie. Na tej fali płynie PiS. Niestety dla PiS-u, już niedługo. Nad tą łodzią zbierają się potężne chmury. Jesień szykuje nam wszystkim powtórkę z ponurej rozrywki. Przy blisko połowie populacji niezaszczepionej, wariant Delta o zdecydowanie większej zaraźliwości będzie zbierał śmiertelne żniwo. To nieuniknione.

1. Lockdown

Do tej pory najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z epidemią był lockdown całego kraju: zamknięcie granic, galerii handlowych, licznych branż usługowych, szkół. Środek to dość skuteczny, lecz niebywale kosztowny.

Ogromne koszty gospodarcze nie tylko doprowadziły do licznych bankructw, ale także spowodowały gwałtowny wzrost zadłużenia. Rząd Morawieckiego próbuje ukryć skalę dramatu poprzez upychanie wydatków poza budżet za pomocą księgowych sztuczek, lecz statystyka unijna jest nieubłagana. Za rządów PiS dług publiczny wzrósł o 60 proc. z 900 mld zł w 2015 r. do 1,5 bln zł w 2021 r.

Do ogromnych kosztów programów społecznych finansowanych długiem ze słynnym 500 plus na czele doszły wydatki na liczne tarcze ochronne dla przedsiębiorstw. Pieniądze się skończyły i – co gorsza – nie wiadomo, czy rząd dostanie teraz jakiekolwiek środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Odmowa respektowania prawa UE w Polsce może być podstawą dla wycofania pomocy dla rządu PiS. Zamiast tanich kredytów i bezzwrotnych dotacji będą setki tysięcy euro kar naliczanych każdego dnia.

Rządu na kolejny lockdown po prostu nie stać. Nie tylko dlatego, że nie ma pieniędzy na kolejne tarcze, ale przede wszystkim dlatego, że ludzie ponownego zamknięcia nie zniosą. Kolejny propagandowy „sukces” Morawieckiego w walce z pandemią zamieni się w druzgocącą klęskę. Zamiany dobrej nowiny w kasandryczną przyszłość ludzie mogą mu nie wybaczyć. Notowania partii polecą na łeb na szyję, a Morawiecki zostanie poświęcony jako kozioł ofiarny. https://pulsembed.eu/p2em/qgNBmfl_s/

Premier doskonale sobie z tego zdaje sprawę, dlatego ponowny lockdown nie wchodzi w rachubę. Tym bardziej że doprowadzi do furii wszystkich. Niezaszczepionych dlatego, że ludzie w obliczu kolejnej fali masowo wyprą się odpowiedzialności, przenosząc ją na rządzących wedle reguły: lockdown nie działa, COVID to ściema, a w ogóle to zróbcie tak, żeby było dobrze.

Wszyscy politycy w Polsce wiedzą, że lud prawdy im nie wybaczy. Doskonale pamiętają konsekwencje frazy: „Trzeba było się ubezpieczyć”. Morawiecki swoim wyborcom tego nie powie. Zachodzi tu ścisła korelacja pomiędzy poparciem dla PiS i chęcią zaszczepienia. REKLAMA

Równie wściekli będą zaszczepieni: Rząd robi z nas idiotów! Nie po to żeśmy się szczepili, żeby siedzieć w domach!

2. Sanitaryzm

Czyli wariant francuski lub grecki nie wchodzi w rachubę. Skutki polityczne we Francji już widać. Francuzi swoim zwyczajem wyrazili emocje paląc samochody na ulicach Paryża. To ostatnia rzecz, jaka Morawieckiemu jest do szczęścia potrzebna. Tym bardziej że ograniczenia dla niezaszczepionych uderzą w jego bazę wyborczą: „To segregacja, hitleryzm, Holokaust i to na własnych wyborcach!” Nigdy. Nie wchodzi w grę.Protesty w Marsylii przeciwko przywilejom dla zaszczepionych, lipiec 2021 r. Mężczyzna na zdjęciu ma Gwiazdę Dawida z napisem „Bez szczepionki”, która przypomina gwiazdy noszone przez Żydów w gettach podczas Holocaustu Foto: Gerard Bottino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images / Getty Images Protesty w Marsylii przeciwko przywilejom dla zaszczepionych, lipiec 2021 r. Mężczyzna na zdjęciu ma Gwiazdę Dawida z napisem „Bez szczepionki”, która przypomina gwiazdy noszone przez Żydów w gettach podczas Holocaustu

PiS poszedł po władzę skutecznie zagospodarowując poczucie niższości i kompleksy własnego elektoratu. Antyelitarne hasła dały mu patent na niszczenie państwa prawa, demokracji i wolności. Stworzenie podziałów społecznych dla gorszych niezaszczepionych i lepszych zaszczepionych, przyznanie tym drugim oczywistych, rzucających się w oczy przywilejów, byłoby politycznym samobójstwem. Tej zdrady lud PiS-owi nie wybaczy.

Sanitaryzm nie wchodzi w rachubę także z innego powodu – w kraju nad Wisłą miałby bardzo ograniczoną skuteczność. Tak jak dla Francuza pójcie do restauracji to życiowa konieczność, jak dla Greka spotkanie w barze to codzienny rytuał, tak dla niezaszczepionego Polaka, głównie z Polski powiatowej i gminnej, ściany wschodniej i Podkarpacia, bo tam niezaszczepionych jest najwięcej, ani restauracja, ani bar, ani tym bardziej teatr czy kino żadną wartością nie jest. I tak z nich nie korzysta. Co pozostaje?

3. Wybiórczy lockdown

Idąc śladem rozwiązań stosowanych przez rząd już wiosną, zamykamy te gminy, w których sytuacja epidemiczna wymyka się spod kontroli. Ale to kolejne złe wyjście, które w oczywisty sposób łączy w sobie negatywy lockdownu i sanitaryzmu.

Pod względem szczepień Polska jest niebywale zróżnicowana — od 60 proc. w pełni zaszczepionych (Warszawa) do 15 proc. (Czarny Dunajec). Mapa odsetka zaszczepionych układa się zgodnie z preferencjami politycznymi. Im wyższe poparcie dla Andrzeja Dudy w ostatnich wyborach, tym mniej zaszczepionych mieszkańców. Nietrudno przewidzieć, że ewentualny wybiórczy lockdown będzie musiał dotyczyć właśnie tych rejonów.

Czyli po pierwsze – wybiórczy lockdown śmiertelnie obraża wyborców PiS, wprowadzając regionalną segregację na zaszczepionych i niezaszczepionych. Po drugie — lockdown ich ponownie traumatyzuje, a to w istotny sposób może wpłynąć na odmowę poparcia dla PiS. Po trzecie pociąga, lokalne co prawda, ale i tak bardzo wysokie koszty gospodarcze, a w konsekwencji bezrobocie i biedę, i to w rejonach gospodarczo najsłabszych. Rząd PiS nigdy się na to nie zdecyduje.

Jedyne wyjście to chyba więc jednak wariant brytyjski, czyli…

4. …niech umierają.

Ignorujemy pandemię, musimy nauczyć się z nią żyć. Ci, którzy odmówili szczepień, ponoszą ryzyko. Na własną rękę i własną odpowiedzialność. Część umrze, reszta przejdzie COVID i nabierze naturalnej odporności.

Przy wysokim stopniu wyszczepienia populacji liczba zachorowań co prawda szybuje (Delta jest niebywale zaraźliwa), ale skutki są dość ograniczone. Szczepieni przechodzą chorobę łagodnie. Liczba hospitalizowanych rośnie nieznacznie, a zgonów przybywa niewiele.

Ta strategia ma sens w Wielkiej Brytanii, gdzie podano 40 proc. więcej dawek na tysiąc mieszkańców niż w Polsce. U nas wariant brytyjski to przepis na pewną katastrofę. Zabraknie respiratorów, zabraknie miejsc w szpitalach. Służba zdrowia lokalnie po prostu się załamie. Nie da się nagle przenieść lekarzy, sprzętu i szpitali z północy i zachodu kraju na wschód i południe. Ludzie będą umierać w karetkach jeżdżących setki kilometrów do najbliższego szpitala z wolnym łóżkiem. To wizerunkowa katastrofa.

Czy niezaszczepieni Polacy wezmą odpowiedzialność na siebie? NIGDY! Będą musieli znaleźć winnego. Kto się nadaje? Nawet najbardziej perfidna propaganda nie zdoła obsadzić w tej roli opozycji. Obawiam się, że głowa ministra zdrowia to za mało by uspokoić suwerena. Morawiecki straci stanowisko.

5. Szczepić

Jedynym rozsądnym wyjściem z tej matni jest próba zaszczepienia maksymalnie dużej liczby ludzi. Tyle że to niemożliwe, bo zaplecze medialne i partyjne jest w dużej mierze antyszczepionkowe. Po drugie jest na to za mało czasu. Nie zdążą, nawet gdyby mieli poparcie Kościoła i gdyby proboszczowie aktywnie zaangażowali się w propagowanie szczepień wśród wiernych. Proboszczowie raczej się nie kwapią, czas ucieka, Delta wzbiera jak fala tsunami.

Tym sposobem wyczerpałem wszystkie opcje, które przyszły mi do głowy. Zła wiadomość dla rządu jest taka, że koniec wygląda równie ponuro. Niezależnie od tego, który wariant wybierze.

Dlatego sądzę, że atak na wolne media i dokończenie niszczenia niezależności sądów to rzut na taśmę. Jarosław Kaczyński zdaje sobie świetnie sprawę z dynamiki nastrojów społecznych. PiS stale monitoruje sytuację. Teraz albo nigdy. To ostatnia szansa na domknięcie systemu autorytarnego w Polsce. Nie oddamy władzy nawet za cenę wojny ze wszystkimi, z Unią i USA, utratą funduszy i międzynarodową izolacją.

Władza jest najważniejsza i to ostatni moment, by ją próbować scementować wedle reguły: Raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy.

Jakub Bierzyński