• Notowania Andrzeja Dudy zależą wyłącznie od deklarowanej frekwencji, a nie od liczby jego zwolenników
  • Mobilizacja zwolenników opozycji nie wystarczy, by kandydat opozycji wygrał wybory; trzeba sięgnąć po zwolenników Andrzeja Dudy
  • Rafał Trzaskowski może to zrobić, ale nie przy użyciu kampanii negatywnej
  • Głównym przesłaniem kampanii kandydata PO powinno być wsparcie dla Polski samorządowej

Kluczem frekwencja

Tak jak poprzednio zwolennicy władzy przedwcześnie cieszyli się z notowań Andrzeja Dudy, tak dzisiaj triumf przedwcześnie ogłasza opozycja.

Notowania prezydenta zależą wyłącznie od deklarowanej frekwencji, a nie od liczby jego zwolenników. Ta od kwietnia pozostaje praktycznie niezmienna.

Fenomen ten stosunkowo łatwo wyjaśnić – Małgorzata Kidawa-Błońska skutecznie przekonała swoich zwolenników do odmowy udziału w wyborach korespondencyjnych. Wyborcy opozycji, głównie PO, podzielili przekonanie liderów partii i licznych publicystów (ze mną włącznie), że będą to wybory niedemokratyczne, nie spełniające podstawowych warunków tajności, powszechności i równości, tak podatne na fałszerstwa, że ich forma jest nie do zaakceptowania.

Trudno się dziwić, że notowania kandydatki wzywającej do bojkotu farsy wyborczej były dramatycznie niskie. Im lepiej prowadziła swoją kampanię, im większym cieszyła się zaufaniem, tym niższe miała notowania w sondażach, pracownie sondażowe nie pytają przecież o preferencje wyborcze osób, które deklarują, że nie wezmą w nich udziału.

Wyborcy opozycji w dużej mierze, a wyborcy Kidawy-Błońskiej prawie w całości, w ten sposób przestali się liczyć, wypadli z notowań. Dlatego licząc procentowo, najwięcej zwolenników zyskali Andrzej Duda, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak–Kamysz. Oni skutecznie mobilizowali swoich zwolenników deklarując, że „nie oddadzą Polski walkowerem” i „będą się o Polskę bić do końca”.

Ta sama liczba 5 mln potencjalnych wyborców Andrzeja Dudy daje 40 proc. przy 60-proc. frekwencji i aż 80 proc., gdy frekwencja spada do 30 proc. Zmniejsza się po prostu podstawa procentowania.

W gwałtownym spadku deklaracji frekwencji leży więc sondażowy sukces urzędującego prezydenta i gwałtownemu wzrostowi deklaracji frekwencji może zawdzięczać jego obecny spadek notowań. Podobnie pozostałych dwóch kandydatów: wystarczy, że liczba ich wyborców nie zmieniła się, a Rafał Trzaskowski skutecznie zmobilizował wyborców opozycji, którzy odmówili udziału w usłudze pocztowej z 10 maja, by ich notowania spadły o połowę. I tak właśnie się stało.

Mobilizacja nie wystarczy

To dobra i zła wiadomość dla sztabu Trzaskowskiego. Dobra, bo cel numer jeden — odzyskanie utraconych wyborców i maksymalna mobilizacja elektoratu opozycyjnego wokół własnej osoby — został osiągnięty. Wygląda na to, że ofiara Kidawy-Błońskiej nie poszła na marne. Zwolennicy opozycji, którzy odmówili udziału w majowej farsie, dzisiaj wracają do Trzaskowskiego. To paradoks, że nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej staje się beneficjentem bezkompromisowej postawy swojej poprzedniczki. Staje się beneficjentem sukcesu bojkotu, który był zarazem przyczyną marginalnie niskich notowań, a w konsekwencji klęski poprzedniej kandydatki.

Zła wiadomość polega na tym, że ten rezerwuar wzrostu poparcia właśnie wyczerpał swój potencjał. W ostatnich sondażach ponad 60 proc. Polaków deklaruje udział w wyborach i są to wartości rekordowe. Trudno liczyć na jeszcze większą mobilizację wyborców.

Ostatni sondaż był znamienny. Co prawda notowania Trzaskowskiego nadal dynamicznie rosną, ale dzieje się to kosztem opozycyjnych kontrkandydatów. Z fazy wzrostu karmionego frekwencją, gdzie notowania Trzaskowskiego rosły proporcjonalnie kosztem wszystkich pozostałych, kampania przechodzi do fazy wyborczej rywalizacji.

Po pierwsze, rywalizacji pomiędzy kandydatami opozycji o podobny elektorat. Po drugie, o wyborców przychylnych obecnemu prezydentowi. Żeby wygrać wybory, Rafał Trzaskowski musi wygrać obie bitwy. Wyniki sondażowej drugiej tury wskazują na to dobitnie: kandydat KO przegrywa z Dudą 45 proc. do 50 proc. (podobnie Hołownia, Kosiniak–Kamysz remisuje 47 proc. do 47,7 proc.). Trzaskowski musi zrobić wszystko, by utrzymać wyborców konkurentów w drugiej turze, ale nawet to nie wystarczy. Trzeba sięgnąć po elektorat Dudy. Jak to zrobić?

Pozytywny przekaz

Rada pierwsza: prezydent Warszawy nie może prowadzić kampanii negatywnej. Wejście Trzaskowskiego do gry to spełnienie marzeń każdego szefa sztabu. Wokół jego osoby odbywała się prawie cała dyskusja polityczna. To on stał się punktem odniesienia komentatorów, ale przede wszystkim konkurentów i przeciwników. To figura Rafała Trzaskowskiego okazała się na tyle mocna, że zmieniła środek ciężkości na politycznej szachownicy.

Figura dominacji wymaga, by lider zachowywał się jak samiec alfa, nie rozmieniał się na drobne, komentował jedynie najważniejsze kwestie, zabierał głos rzadko, lecz dobitnie i stale marginalizował konkurentów. Trzaskowski nie powinien odnosić się do nich wprost. Jeśli krytykować to pośrednio, mówiąc cały czas o sobie.

Rafał Trzaskowski ma potencjał do wyjścia poza pułapkę antypisu. Zamiast krytykować Dudę deklaruje: będę aktywnym prezydentem, będę patrzył władzy na ręce, będę zmuszał rząd do wysiłku. Zamiast krytykować tricki w deklaracjach majątkowych, samemu ujawnić swoją. W takiej retoryce leży klucz do zwycięstwa.

Trzeba odrzucić jałowy koncept totalnej opozycji. Trzaskowski musi odzyskać polityczną władzę sądzenia. Po pierwsze buduje ona autora. a nie przeciwników. Po drugie skłania wyborcę do refleksji nie wprost sugerując odpowiedź.

Polska potrzebuje aktywnego prezydenta, który będzie mobilizował i kontrolował władzę. Trudno się z taką tezą nie zgodzić, jest ona pozornie neutralna, zawiera ponad partyjną, uniwersalną prawdę. Jeśli to jest główny postulat opozycji, to chyba Andrzej Duda takiej roli nie spełnia. Moc przekonywania takiej kampanii tkwi w tym, że rodzi tego rodzaju pytania w głowach zwolenników przeciwnika.

Kampania negatywna jest nieskuteczna. Skupia uwagę na przeciwniku, najczęściej wywołując chęć obrony własnych przekonań. W efekcie pogłębia identyfikację z kandydatem, przeciw któremu jest skierowana. Na negatywnej kampanii Trzaskowski tylko może stracić i może zrazić do siebie wyborców konkurentów. Ich głosy będą przecież kluczowe w drugiej turze.

Negacja i atak zakonserwują bazę wyborczą Dudy za wysokim murem nienawiści. Trzaskowski powinien wykreślić z języka słowa „PiS”, „Andrzej Duda”, „Jarosław Kaczyński” i mówić wyłącznie o sobie, własnych planach, własnej wizji aktywnej prezydentury. Trzeba wyborców traktować poważnie i pozwolić im wyrobić sobie własne zdanie. Dylemat „pis i antypis” jest fałszywy, bo zdefiniowany całkowicie jednostronnie oddaje inicjatywę obecnej władzy.

Pozytywna krytyka

Nie znaczy to, że nie należy władzy krytykować. Należy, tym bardziej, że w odróżnieniu od wszystkich poprzednich kampanii PiS nie przebiera się w rolę baranka.

Reżim zdejmuje maskę. Bezsensowne represje narastają urastając do wagi symbolu. Tak jakby partia traciła kontrolę nad nadgorliwymi funkcjonariuszami aparatu przymusu. Przykłady można mnożyć: cenzura na liście przebojów Trójki, szykany wobec protestujących (PKP donosi na podróżnych, policja zatrzymuje rowerzystkę za transparent, samotnego protestującego zakuwa w kajdanki, na osoby zachowujące dystans społeczny nakłada się drakońskie kary itp.). To nie wygląda na „wyspę wolności” nawet dla zwolenników.

Trzaskowski powinien piętnować nadużycia władzy, ale nie dlatego, że są złamaniem prawa czy pogwałceniem wolności obywatelskich, bo to są trudne, abstrakcyjne hasła, lecz jako uzasadnienie swojego głównego przekazu: monopol władzy zawsze jest szkodliwy, ktoś musi władzy patrzeć na ręce. Nadużycia są naturalne w warunkach braku kontroli, będę więc prezydentem aktywnym. Taka krytyka jest podwójnie skuteczna.

Andrzej Duda w trudnej sytuacji

PiS do tej pory wygrywał wybory za pomocą prostego hasła o redystrybucji pieniędzy i godności. Wychował sobie roszczeniowego wyborcę, którego oczekiwania bardzo trudno będzie zaspokoić. Kasa państwa jest pusta. Jedyną realną obietnicą Andrzeja Dudy jest podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych.

Po latach gargantuicznej uczty, zasiłek dla bezrobotnych brzmi jednak żałośnie. Trzaskowski nie musi ludziom obiecać nic nowego. Wystarczy, że przypomni program swojego konkurenta sprzed pięciu lat: emerytury bez podatku, podniesienie progu podatkowego do 8 tys. zł. W ten sposób postawi obóz władzy w głębokiej defensywie.

Trudno będzie mu zarzucić populizm – wszak to PiS-u własne postulaty – a przy okazji przypomni elektoratowi Dudy, że z siedmiu podstawowych obietnic wyborczych w rzeczywistości spełnił tylko jedną – obniżenie wieku emerytalnego. Zamiast nowych deklaracji trzeba najpierw zrealizować stare. Trzaskowski może o nich przypomnieć, tym bardziej, że wpisują się one do liberalnego programu Koalicji Obywatelskiej.

Od zasiłków wolimy przedsiębiorczość, inicjatywę. W ten program podniesienie progu wpisuje się doskonale. A że to postulat konkurenta sprzed pięciu lat? Nie szkodzi, dobre pomysły są warte realizacji niezależnie od tego, kto jest ich autorem. Skoro Andrzej Duda zapomniał o własnych słusznych postulatach czas najwyższy mu je przypomnieć.

Szukanie zgody

Rafał Trzaskowski nie może uciec od fundamentalnego sporu jaki dzieli polską scenę polityczną od lat. Jest to podział na postoświeceniowych, aspirujących do zachodnich demokracji kosmopolitycznych reformatorów i postromantycznych, nacjonalistycznych, konserwatywnych kontrrewolucjonistów.

Jedni reprezentują postawy elit, mieszkańców wielkich miast. Drudzy zagrożonych, zmarginalizowanych mieszkańców prowincji szukających bezpieczeństwa w transferach socjalnych, tradycyjnych wartościach, symbolach wspólnoty narodowej. Jedni chcą „wyjść w szeroki świat”, drudzy „wrócić do domu”.

Polska dzieli się prawie dokładnie pół na pół. Wydaje się, że Trzaskowski jest blisko rozwiązania tego fundamentalnego dylematu. Odpowiedzią jest samorządność. Nie ma powrotu do narzuconego kosmopolityzmu rządów lewicy czy liberałów. Nie ma zgody na autorytarne rządy jedynej prawdy prawicy. Jedna połowa nie ma prawa narzucać drugiej swoich światopoglądów. Gdzie indziej trzeba szukać poczucia wspólnoty. Inaczej budować narodową zgodę.

Drogą nie jest ani narzucona modernizacja ani autorytarny powrót do mitycznej przeszłości. Kompromisem może być daleko idąca samorządność. Państwo nie powinno narzucać społecznościom lokalnym obowiązujących postaw światopoglądowych. Polacy mają prawo żyć tak jak chcą w swoich lokalnych ojczyznach.

Jako samorządowiec i demokrata Rafał Trzaskowski ma mocny mandat do głoszenia takiej wizji wspólnoty. Wspólnoty opartej na różnorodności, a nie na przemocy jednej połowy społeczeństwa nad drugą. Przemocy do pewnego czasu symbolicznej (poczucie wykluczenia i wstydu), a od 2015 r. politycznej (zmonopolizowanie państwa, bezwzględna dominacja polityczna, ubezwłasnowolnienie wszystkich niezależnych instytucji).

W tym rozumieniu „dom” to lokalna wspólnota wartości. Możemy budować ojczyznę będąc dla siebie inspiracją i twórczą konkurencją, a nie źródłem agresji i przemocy. Polska samorządowa, lokalna, różnorodna, dająca miejsce we wspólnocie dla każdego, może być inspirującą alternatywą dla prawicowej totalnej monowładzy.

Oczywiście hasło regionalnej różnorodności wywoła w PiS furię. Już słyszę te argumenty: nowy podział dzielnicowy, rozbiór Polski, rozbicie państwa, zagrożenie suwerenności itp. Łatwo je jednak zneutralizować twierdząc, że PiS chce zniszczyć w ten sposób samorząd i lokalną niezależność. Autorytarna władza ma jeden obowiązujący pomysł na urządzenie życia wszystkim według nieomylnej wizji swego wodza.

Wspólnotę można budować dając ludziom prawo do tego, by żyli według takich wartości jakie są im najbliższe. W ten sposób Trzaskowski może wyjść ponad tradycyjny polski podział, zbudować pozycję arbitra w fundamentalnym sporze i dystansując się nieco od swojego zaplecza politycznego, zachować głosy konkurentów z opozycji równocześnie walcząc o część głosów przeciwnika. Monopol władzy i narastający konflikt to problemy, które widzi także elektorat prawicy. Trzeba mu jednak zaproponować coś więcej niż totalną negację, coś więcej niż antypis.

I choć sondaże sprzyjają, nie wolno upajać się przedwczesnym sukcesem. Pozytywny program, łączący język, wyjście poza tradycyjny polski spór są kluczowe, by zyskać głosy konieczne do ostatecznego zwycięstwa.

Jakub Bierzyński